Gus_Fring

Může být patent udělen za objev?

Tím myslím chemický vzorec nebo lék. Může na to být udělen patent a poté onen lék nikdo vyrábět nemůže, pokud nezaplatí?

Odpovědi
Kepler

Patent se uděluje jen na funkční řešení, nikoliv za vzorec, nebo nápad. Pokud je patent udělen, pak ano, výrobci si musí koupit licenci podle toho kde všude patent platí. Pokud jde o objev, nebo jinou záslužnou činnost, pak může být udělena třeba Nobelova cena, autor však není nositelem duševního vlastnictví s výjimkou autorských práv.

Kelt

Pokud na něco takového přijdeš, tak ti budu platit. Nevím, jak jsi na tom se znalostí chemie, ale je pravda, že se dá ze vzorce předpovědět chování a vlastnosti látky. Ale určitě podle vzorce nemůžeš určit, zda to bude stoprocentně účinné třeba proti rakovině a pod. Na určení takového vzorce by bylo třeba vykonat více práce než bylo Edisonových 10 000 pokusů na výrobu žárovky.