Dvorní šašek

Může být krmivo pro domácí mazlíčky (kočky, psy) výživné i pro samotného člověka?

Máte s tím zkušenost?

Nejlepší odpověď
Drap

Může, ale myslím, že dlouhodobě to neni dobrá varianta. Nikdy jsem to nezkoušel, ale některým to i chutná.

Další odpovědi
Filip84

Krmení pro psy, kočky, kuny, hlemýždě, koně, hady, myši, tedy, pro havěť, kterou lidé obvykle doma chovají, není pro lidi vhodné.

  1. Psi, kočky a spol. potřebují určitý přísun bílkovin, sacharidů, různých minerálů, vlákniny etc. etc. Třeba strava koček musí být více masitá, než psů, a tak by šlo pokračovat. Toho lze docílit přípravou domácího jídla pro psa (kočku …), no a nebo kompletním krmivem. Pokud se psovi, kočce, nebo něčemu jinému systematicky „vyvařuje“, tak jsou k tomu potřeba určité elementární znalosti. Třeba ládovat psa normálním jídlem není příliš rozumné: je slané, naše koření psa dráždí, pes nesmí cibuli, česnek (rod alliae) a třeba čokoláda ho zabije i v relativně malém množství.
  2. Maso, ze kterého se vyrábí krmení pro zvířata, projde naprosto shodnou veterinární kontrolou, jako maso určené k humánní spotřebě. Stejně tak platí, že komerčně se smí porážet jenom jateční zvířata (nebo prodávat pouze tržní hřiby atp.), neboli, doma si klidně můžeš vychovat a „klepnout“ potkana a nakrmit jím psa, nebo si ho uvařit a sníst, ale prodávat potkaní maso nemůžeš. Třeba. Rozdíl je v tom, že lidé nejsou uzpůsobeni ke konsumaci kostí, kopyt, šlach a podobných věcí. Psy, kočky a spol. ano, takže to v krmení pro ně bývá obsaženo. Třeba v UK se psí / kočičí konservy hodně vyrábí z koniny. Pro Anglány je to kulturní záležitost, proto koninu nejedí. Chovají však velké množství koní, no a tak co s tou koninou: na krmení. Ale to neplatí jenom pro UK, i v zemích, kde je pojídání koniny velmi obvyklé (Francie, Maďarsko, Mongolsko …) je z koně více odpadu, než třeba z hovězího dobytka, ono ne každé koňské maso člověku taky chutná. No, tak do krmiva.

V zásadě ti to nic moc neudělá, pokud to nebudeš jíst pravidelně, a pokud to bude jinak nezávadné, nebude to zkažené, kontaminované atp. Otázka je, jestli to chceš jíst. Já bych řekl, že i když lidi žerou fakt sračky (drůbeží separát, šestitýdenní kuřata, vepřové kůže v láku, no a z toho výrobní salám atp.), tak krmení pro zvířata představuje další level.

Zase, oproti třeba těmto konservám vepřového:

https://www.stre­am.cz/peklona­taliri/veprove-konzervy-189782

je krmení pro psy nóbl konserva! 🙂

Zdroj: https://www.vi­talia.cz/clan­ky/muze-clovek-jist-zradlo-pro-psy/

paul1

Asi ano, mají větší obsah masa, méně é-ček:

Zdroj: https://www.pro­zeny.cz/clanek/jsou-konzervy-pro-zvirata-kvalitnejsi-nez-ty-pro-lidi-16062

Rolotr

Jistě. Někdy však je jeho užívání omezeno přítomnosti především bylinných extraktů, které mohou být pro člověka výrazné alergeny, nebo potenciálně toxické. Ono taky záleží, jestli mluvíme o zobu pro sluku, nebo pro psa.