Může baterie v hodinkách vydržet přes deset let?

Před 10–11 lety jsem si koupil ručičkové hodinky Timex s podsvícením. Asi před 3 lety začalo podsvícení slábnout, potom odešlo úplně a při stisku tlačítka se hodinky zastavily. Usoudil jsem tedy, že je baterie již slabá a že na to po těch letech má právo. Nicméně hodinky jinak stále šly, takže jsem návštěvu hodináře odkládal až do minulého týdne. V hodinářství se do nich někdo podíval, pak mi je přinesli zpět s tím, že baterka je dobrá a že není důvod ji měnit. Hodinky najednou svítí jako nové. Co si o tom mám myslet? Že by mi hodinář tajně dal novou baterku a nechtěl za ni zaplatit? Nebo z ní odstranil nějakou oxidaci, takže zase funguje dobře? A je vůbec vhodné mít v hodinkách jednu baterii tak dlouho?

Nejlepší odpověď
mosoj

Mám hodinky z roku 2003 s podsvícením, také stále jdou na původní baterii a to mám jak ručičky tak displej.
Pokud baterie dává potřebné napětí a ten minimální pidiproud, nemůže její používání hodinkám škodit.
Lithiové baterie jsou v silném kovovém pouzdru takže ani vytéct nemohou ( pokud se je ovšem někdo nesnaží oživit nabíjením!!).

Výrobci udávají životnost lithiových baterií víc jak pět let.

Další odpovědi
anonym

Mám originál švýcarské Tissot a kromě toho, že chodí absolutně přesně, už 3× jsem měnil baterii až po více než 5 letech.
Ad baghira, u tebou uváděného typu se nejedná o baterii, ale o akumulátor.
Z hlediska dobíjení by mohl teoreticky vydržet věčně, ale i ten má jistou omezenou životnost a počet nabíjecích cyklů.
A k dotazu, hodinář při kontrole obvykle vyčistí hodinky včetně kontaktů a změří baterii. Pokud byla dobrá, není důvod ji měnit. Navíc, proč by ji měl platit zbůhdarma ze svého, když to není nutné.
P.S. Přidávám se k příspěvku fcoop v diskuzi, kde argument z Planety opic je spíše z cimrmanovské mystifikační říše.

Pajus89

Nevím jestli 10 let, ale mně už v hodinkách běží čtvrtým rokem

baghira

Ano, není to až tak neobvyklé.

A třeba v hodinkách Citizen EcoDrive vydrží prakticky věčně, protože je průběžně dobíjená světlem.

Korialstrasz

Když vesmírná loď z filmu Planeta opic může fungovat po několika tisících letech, tak „baterie“ v hodinkách může vydržet i přes deset let. Je to nevyzpytatelné, záleží, v jakém prostředí byla uchovávána a co se týče hodináře, to nikdo z nás vědět samozřejmě nemůže, nicméně co by z toho měl? Osobně nedoporučuji mít v hodinkách jednu „baterii“ déle jak tři roky, ale když funguje, pro občasné sem-tam mrknutí na hodinky to určitě postačí. :)

fcoop

Korialstrasz

Když vesmírná loď z filmu Planeta opic může fungovat po několika tisících letech, tak „baterie“ v hodinkách může vydržet i přes deset let

Tak tento argument – ten teda nemá chybu.
Jen tak dál.