Avatar uživatele
790511

Může baterie v hodinkách vydržet přes deset let?

Před 10–11 lety jsem si koupil ručičkové hodinky Timex s podsvícením. Asi před 3 lety začalo podsvícení slábnout, potom odešlo úplně a při stisku tlačítka se hodinky zastavily. Usoudil jsem tedy, že je baterie již slabá a že na to po těch letech má právo. Nicméně hodinky jinak stále šly, takže jsem návštěvu hodináře odkládal až do minulého týdne. V hodinářství se do nich někdo podíval, pak mi je přinesli zpět s tím, že baterka je dobrá a že není důvod ji měnit. Hodinky najednou svítí jako nové. Co si o tom mám myslet? Že by mi hodinář tajně dal novou baterku a nechtěl za ni zaplatit? Nebo z ní odstranil nějakou oxidaci, takže zase funguje dobře? A je vůbec vhodné mít v hodinkách jednu baterii tak dlouho?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Jose1f před 4638 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Mám hodinky z roku 2003 s podsvícením, také stále jdou na původní baterii a to mám jak ručičky tak displej.
Pokud baterie dává potřebné napětí a ten minimální pidiproud, nemůže její používání hodinkám škodit.
Lithiové baterie jsou v silném kovovém pouzdru takže ani vytéct nemohou ( pokud se je ovšem někdo nesnaží oživit nabíjením!!).

Výrobci udávají životnost lithiových baterií víc jak pět let.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Mám originál švýcarské Tissot a kromě toho, že chodí absolutně přesně, už 3× jsem měnil baterii až po více než 5 letech.
Ad baghira, u tebou uváděného typu se nejedná o baterii, ale o akumulátor.
Z hlediska dobíjení by mohl teoreticky vydržet věčně, ale i ten má jistou omezenou životnost a počet nabíjecích cyklů.
A k dotazu, hodinář při kontrole obvykle vyčistí hodinky včetně kontaktů a změří baterii. Pokud byla dobrá, není důvod ji měnit. Navíc, proč by ji měl platit zbůhdarma ze svého, když to není nutné.
P.S. Přidávám se k příspěvku fcoop v diskuzi, kde argument z Planety opic je spíše z cimrmanovské mystifikační říše.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pajus89

Nevím jestli 10 let, ale mně už v hodinkách běží čtvrtým rokem

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
baghira

Ano, není to až tak neobvyklé.

A třeba v hodinkách Citizen EcoDrive vydrží prakticky věčně, protože je průběžně dobíjená světlem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Korialstrasz

Když vesmírná loď z filmu Planeta opic může fungovat po několika tisících letech, tak „baterie“ v hodinkách může vydržet i přes deset let. Je to nevyzpytatelné, záleží, v jakém prostředí byla uchovávána a co se týče hodináře, to nikdo z nás vědět samozřejmě nemůže, nicméně co by z toho měl? Osobně nedoporučuji mít v hodinkách jednu „baterii“ déle jak tři roky, ale když funguje, pro občasné sem-tam mrknutí na hodinky to určitě postačí. :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
fcoop

avatar
Korialstrasz

Když vesmírná loď z filmu Planeta opic může fungovat po několika tisících letech, tak „baterie“ v hodinkách může vydržet i přes deset let

Tak tento argument – ten teda nemá chybu.
Jen tak dál.

před 4637 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek