Retko

Muz chemik, jak je zena??

ale mam takove tuseni, ze to bude stejne…

Nejlepší odpověď
annas

Ahoj Retko.
V češtině se ženská povolání přechylují. Takže správné varianta je chemička, stejně jako učitelka, ředitelka.

V některých případech jsou přechýlené tvary problematické – např. i továrna = chemička, proto se doporučuje používat tvar chemik i poro ženu, nikoliv samostatně, ale specifikovat – např. výzkumnice-chemik.

Podobně: lékařka-porodník (místo porodnice)

Další odpovědi
quentos

ženy-vědkyně v oboru chemie se samy spíše rovněž nazývají chemiky. Chemičky jim zavánějí továrnou…

štamgast

V televizi jsem párkrát slyšel „Jsem chemička“-jako povoláním.

www

Přinejmenším obdoba dotazu tu již byla. Tuším také, že lze použít obojí. 🙂