plok

Musím se naučit, jak po sobě roste energie v elektronové konfiguraci?

mám na mysli, jestli se musím naučit tuto řadu: 1s 2s 2p 3s 3p 4s 3d 4p 5s 4d 5p 6s 4f 5d 6p 7s 5f 6d 7p, nebo jestli se to dá odvodit nějak jinak.

Odpovědi
arygnoc

tá rada je tak jednoduchá, že to nie je problém sa ju naučiť (hľadaj v nej logiku, proste ju pochop, nebifľuj sa ju).
pamätám si ju už pár desaťročí.

mosoj

Musíš se toho naučit ještě víc. Neumíš ani hledat.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­lektronov%C3%A1_kon­figurace
Doplňuji:
Pro obsazování orbitalů elektrony je tedy rozhodující součet hlavního kvantového čísla n a vedlejšího kvantového čísla l a pak teprve velikost hlavního kvantového čísla n, tzn.
přednostně se obsadí orbital, u něhož je součet n+l menší
z orbitalů se stejným součtem n+l, se jako první zaplní ten, jehož hlavní kvantové číslo n je menší

Orbitaly se tedy zaplňují v následujícím pořadí: 1s, 2s, 2p, 3s, 3p, 4s, 3d, 4p, 5s, 4d, 5p, 6s, 4f, 5d, 6p, 7s, 5f, 6d, 7p