zjentek

Musí platit nájem také podnikatel, jenž má provozovnu pronajatou od téhož státu, který mu ji z důvodu kovida uzavřel?

Odpovědi
autacek

No jistě že by měl, jinak dochází k nerovným podmínkám na trhu a pokřivení konkurenčního prostředí.

Pepa25

Z důvodu rovných podmínek nájemné jako všichni platí – a následně může dostat dotaci (program COVID nájemné).

aliendrone

Musí, obvykle je to dáno ve smlouvě [povinnost platit pronájem ;)] tedy, pokud se s pronajímatelem ad hoc nedohodne jinak (dočasné pozastavení/odklad nájemného). :)

Jinak mi přijde DOST úsměvná TEORIE Pepy25, asi o5 „sledoval ta nejserióznější média“. ;) :D :D

Takže teď trochu REÁLNÉ PRAXE, však víš, že mediálně hlásané KECY jsou jedna věc, životní realita je obvykle něco ÚPLNĚ JINÉHO. ;)

K programu „Covid nájemné“ – ANO, opravdu existuje a TEORETICKY ho může podnikatel může využít. Pan předseda vlády plnou tlamou rozhazuje STATISÍCE měsíčně/subjekt, které jdou na podporu podnikatelům postiženým Covidem, takže si představ, že JSI jeden z nich. Je to EASY, úplná brnkačka, zkus si sám > stačí podat žádost zde: https://aispor­tal.mpo.cz/AIS­Portal/default

Abys chápal > https://www.fo­rum24.cz/havlic­kuv-bezchybny-system-nefunguje-podnikatele-nemohou-zadat-o-pomoc/ , TAKHLE vypadá realita „státní podpory“. On ten přiblblý systém nikdy nešel alespoň trochu rozumně (pokud vím) a s ohledem na to, že 29.1. (se domnívám) končí možnost podání „výzvy 2“ si NEMYSLÍM, že to někdo dokáže. (Protože i kdyby to nějakým zázrakem zprovoznili, zájem s ohledem na termín (a dosavadní faktickou NEMOŽNOST použití – viz odkazovaný článek) bude TAK velký, že to okamžitě spadne ZNOVU!) :(

Tolik k rozdílu mezi TEORIÍ a PRAXÍ a doufám, že jako „opatřeními postižený podnikatel“ se již těšíš na přidělenou kompenzaci, která zajisté zachrání tvůj kšeft, muehehehe. ;) :D :D

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

A ještě podotázka: A jak to chodí v praxi? Vím o skomírající kavárničce v pronájmu obce na Prajzké, kde obec zoufalému nájemníkovi nájem po dobu kovídka prominula. Asi na úkor občana – těžko říct, nejsem právník. Kafe TO GO tam o víkendech teče.

Drap

Obec neni stát. Obec hospodaří sama za sebe.

zjentek

Vážně? Ahá…

Pepa25

Pronajímatel a nájemce se mohou kdykoliv dohodnout na čemkoliv covid necovid. Samozřejmě pro obce platí speciální pravidla, především kdo může co rozhodnout.