Bednaricek

Musí být reklamace zboží uplatněna neprodleně po projevení vady?

Jedná se pouze o doporučení, nebo je ze zákona nutné vadu nahlásit ihned? Dnes mi byla zamítnuta reklamace s odůvodněním, že jsem reklamaci odložil a nereklamoval jsem zboží již při prvních známkách vady. Najdu oporu v zákoně? Jedná se o zboží v ceně 5000 kč/ks, a proto mám potřebu to řešit. Děkuji za každou odpověď.

Odpovědi
Drap

Nikde neni psáno, že závadu musím reklamovat hned. Pokud však zboží vykazuje vady, nesmím ho dále používat. Pokud nesouhlasíš se zamítnutím reklamace, nech si vypracovat znalecký posudek a můžeš to řešit soudně

Dochy

Podle mně je na Tobě riziko že se závada zhorší nebo způsobí nějakou přidruženou poruchu.
Ale to je pouze můj názor, nebudu teď prohledávat zákony.

magorvkleci

Občanský zákoník 89/2012
§ 1921

(1) Nabyvatel může právo z vadného plnění uplatnit u soudu, vytkl-li vadu… bez zbytečného odkladu poté, kdy měl možnost věc prohlédnout a vadu zjistit, a to buď označením vady nebo oznámením, jak se projevuje. Vadu lze vytknout do šesti měsíců od převzetí předmětu plnění.

(2) Vadu krytou zárukou musí nabyvatel vytknout… bez zbytečného odkladu poté, kdy měl možnost předmět plnění prohlédnout a vadu zjistit, nejpozději však v reklamační lhůtě určené délkou záruční doby. Tím není dotčen odstavec 1.