Avatar uživatele
Registrovaný

Můj zaměstnavatel chce napsat provozování hodtinské činnosti na mě. Jsem jeho šéfkuchař. Hrozí mi nějaké problémy?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jinými slovy, nemá odbornou způsobilost a proto vás chce ustanovit odpovědným zástupcem.

Vaší povinností bude dbát na požadovaný řádný provoz živnosti a dodržování živnostenskoprávních předpisů v konkrétních podmínkách dotyčné firmy. Právem a současně povinností odpovědného zástupce je účastnit se provozu živnosti, a to v takovém rozsahu, aby svou účastí v něm odpovídající provoz živnosti zabezpečil.

Postavení odpovědného zástupce je koncipováno tak, že přímé porušení jím garantovaných povinností u podnikatele nemá zpravidla za následek jeho postih, nýbrž subjektem postihu je obvykle podnikatel jako takový (fyzická či právnická osoba), který je nositelem živnostenského oprávnění.
Z takto koncipovaného "odpovědnostního postavení" odpovědného zástupce vyplývá význam úpravy odpovědnosti, resp. povinnosti k náhradě škody odpovědného zástupce ve vztahu k podnikateli pro případy, kdy v důsledku porušení povinností, jejichž dodržování odpovědný zástupce svým postavením garantuje a příslušný živnostenský úřad, popř. jiný orgán veřejné moci, sankcionuje . Tuto otázku však již živnostenský zákon neřeší, neboť přesahuje tzv. veřejnoprávní složku právního režimu vztahů při živnostenském podnikání.
Doplňuji:
Jinými slovy - když se něco posmolí, úřad si došlápne na zaměstnavatele, a ten (metodou padajícího listu) to přenese na vás. Ale zatímco firma může schytat i miliónovou pokutu, vy jako zaměstnanec můžete dostat nanejvýš náhradu škody myslím tři platy nebo tak nějak.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zivnost/odpzastupce .asp

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Odpovědný zástupce /garant/pro živnost - Nemáme-li potřebné vzdělání, praxi nebo odborné zkoušky pro vázanou nebo řemeslnou živnost, můžeme se pokusit najít člověka, který nám bude dělat odpovědného zástupce podle § 11 živnostenského zákona.

Odpovědný zástupce je fyzická osoba, která bude odpovídat za "řádný provoz naší živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů". Tato osoba musí se svým ustanovením do funkce souhlasit a musí být s námi ve smluvním vztahu (pracovněprávním nebo jiném). Musí se zúčastňovat provozování živnosti v "potřebném rozsahu" (který ale není blíže definovaný). Definována je ale maximální výše pokuty, kterou může odpovědný zástupce dostat - 50 tisíc Kč. Ovšem při přímém porušení povinností garantovaných odpovědným zástupcem údajně nebývá postihován tento zástupce, ale přímo držitel živnostenského listu.
http://www.jakpodnikat.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Napíšu to jednodušeji, než kolegyně a kolega.

Váš šéf se chce zbavit odpovědnosti a hodit ji na Vás.

Ještě jednodušeji, šéf udělá průser a budete jej muset vy vyřešit a možná platit i pokutu

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2159
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 925
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 432
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.