Avatar uživatele
anonym

Můj zaměstnavatel chce napsat provozování hodtinské činnosti na mě. Jsem jeho šéfkuchař. Hrozí mi nějaké problémy?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? iceT před 4064 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
baghira

Jinými slovy, nemá odbornou způsobilost a proto vás chce ustanovit odpovědným zástupcem.

Vaší povinností bude dbát na požadovaný řádný provoz živnosti a dodržování živnostenskoprávních předpisů v konkrétních podmínkách dotyčné firmy. Právem a současně povinností odpovědného zástupce je účastnit se provozu živnosti, a to v takovém rozsahu, aby svou účastí v něm odpovídající provoz živnosti zabezpečil.

Postavení odpovědného zástupce je koncipováno tak, že přímé porušení jím garantovaných povinností u podnikatele nemá zpravidla za následek jeho postih, nýbrž subjektem postihu je obvykle podnikatel jako takový (fyzická či právnická osoba), který je nositelem živnostenského oprávnění.
Z takto koncipovaného "odpovědnostního postavení" odpovědného zástupce vyplývá význam úpravy odpovědnosti, resp. povinnosti k náhradě škody odpovědného zástupce ve vztahu k podnikateli pro případy, kdy v důsledku porušení povinností, jejichž dodržování odpovědný zástupce svým postavením garantuje a příslušný živnostenský úřad, popř. jiný orgán veřejné moci, sankcionuje . Tuto otázku však již živnostenský zákon neřeší, neboť přesahuje tzv. veřejnoprávní složku právního režimu vztahů při živnostenském podnikání.
Doplňuji:
Jinými slovy - když se něco posmolí, úřad si došlápne na zaměstnavatele, a ten (metodou padajícího listu) to přenese na vás. Ale zatímco firma může schytat i miliónovou pokutu, vy jako zaměstnanec můžete dostat nanejvýš náhradu škody myslím tři platy nebo tak nějak.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zivnost/odpzastupce .asp

Upravil/a: baghira

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanny 2

Odpovědný zástupce /garant/pro živnost - Nemáme-li potřebné vzdělání, praxi nebo odborné zkoušky pro vázanou nebo řemeslnou živnost, můžeme se pokusit najít člověka, který nám bude dělat odpovědného zástupce podle § 11 živnostenského zákona.

Odpovědný zástupce je fyzická osoba, která bude odpovídat za "řádný provoz naší živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů". Tato osoba musí se svým ustanovením do funkce souhlasit a musí být s námi ve smluvním vztahu (pracovněprávním nebo jiném). Musí se zúčastňovat provozování živnosti v "potřebném rozsahu" (který ale není blíže definovaný). Definována je ale maximální výše pokuty, kterou může odpovědný zástupce dostat - 50 tisíc Kč. Ovšem při přímém porušení povinností garantovaných odpovědným zástupcem údajně nebývá postihován tento zástupce, ale přímo držitel živnostenského listu.
http://www.jakpodnikat.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal Kole

Napíšu to jednodušeji, než kolegyně a kolega.

Váš šéf se chce zbavit odpovědnosti a hodit ji na Vás.

Ještě jednodušeji, šéf udělá průser a budete jej muset vy vyřešit a možná platit i pokutu

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony