mami

Mohu zpětně žádat slevu na dani za děti? Manžel je bez práce.Stačí jeho prohlášení,že slevu nepobírá?

Nejlepší odpověď
anonym

Odpočet na děti, tzv. daňový bonus, se uplatňuje až při ročním zúčtování daně z příjmu nebo daně ze závislé činnosti. To znamená, že už v lednu si můžete za rok 2013 daňový bonus na děti uplatnit s tím, že manžel, který slevu neuplaňuje podává k DP rodiče, který si slevu uplatní, čestné prohlášení. Také mohou oba rodiče uplaňovat část daňového bonusu. Znamená to, že oba potom vystaví čestné prohlášeníí na dobu, kdy si bonus neuplatní. Podmínkou je, že se měsíce nesmí překrývat a na každé dítě mopou rodiče dohromady uplatnit maximálně 12 měsíců za kalendářní rok.

Další odpovědi
ivzez

Daňový bonus de vyplácí pouze v případě nízkých příjmů,
tedy v případě, že je odvedená daň tak nízká,
že z ní nelze uplatnit celou slevu na dítě.

Podmínkou pro získání daňového bonusu je roční příjem
ve výši alespoň šestinásobku minimální mzdy.

Daňový bonus lze uplatňovat průběžně – tedy v průběhu celého roku.
Tzn., že svému zaměstnavateli můžete doložit potřebné podklady
a slevu na dítě vč. daňového bonusu uplatňovat sama.

Slevu na poplatníka, na dítě, na studenta i daňový bonus
lze uplatnit až 3 roky zpětně.

K daňovému přiznání bych vedle čestného prohlášení otce
doporučila přiložit potvrzení úřadu práce o evidenci na ÚP.