Norbe

Mohu si po ukončení odborneho učiliště udělat dalši školu, tentokrat maturitni obor? Či mám i jiné možnosti?

Dobrý den,
Jsem studentem 1.ročniku odborneho učiliště obor Autolakýrník. Bohužel, tento obor mě nebaví, chyba se stala už v zakladu, mím snem bylo studovat informační technologii, ale z rodinný důvodů to nebylo možné. Ani niní nemohu přestoupit, a je mi dost lito že sem musel zahodit svuj sen, jediná možnost co mě napadá je po ukončeni této školy, doufat že se situace uklidní a začít studovat obor který chci. Ale je to vubec možné? Nebo nejsou i jine možnosti? Mám v planu i vysokou školu. Takže jestli by stačila nastavba a pak samostudium? Toho se tedy celkem bojím, nejsem si jist že bych se zvládl naučit sam neco co ostatnim vysvětlují zkušení učitele po dobu 4 let. Najde se tu někdo kdo má s tímto zkušenosti ? Či někdo kdo mi muže poradit?
Budu vděcný za jakekoliv rady

Nejlepší odpověď
ivzez

Po absolvování SOU lze pokračovat na denní (dva roky)
nebo dálkové (3 roky) nástavbě ukončené maturitou.

Teoreticky by bylo možné i absolvovat jinou čtyřletou SŠ, ale ředitelé
škol to nevidí moc rádi, protože to většinou nedělá dobrotu.
(Dospělí žáci se neradi pořizují školnímu řádu, některým přijde ponižující
se přezouvat a dodržovat stejná pravidla jako patnáctiletí.)

Jednodušší cestou by byl přestup → ten je možný ještě teď.

Další možnost by byla už zmíněná nástavba a IT jako samostudium.
(V IT je většinou důležitý je „papír“ – maturita a to, co člověk umí.)

Problém je v tom, že po ukončení studia už rodiče nebudou
povinni tě živit na dalším oboru → proto by ses měl snažit teď
přestoupit nebo po SOU pokračovat na nástavbě.

Nebo si později najít večerní školu a absolvovat
ji při zaměstnání (sám si vše hradit).

Poznámka:

Vidím nedostatky v češtině.
Učiliště a střední školy se navštěvují, absolvují apod.,
o studium jde až na VŠ.

Názvy předmětů i oborů se ve větě píší s malým počátečním písmenem.
Nyní, mým snem, interpunkce, …
Myslíš, že bys zvládl přijímačky?

Další odpovědi
Tw!st

Můžeš si udělat ještě střední s maturitou, ale rychlejší by bylo si udělat nástavbové studium ukončené maturitou, které trvá většinou 2 roky při denním studiu, nebo 3 roky při dálkovém.

kajicek94

Možné to je – až dokončíte učiliště, tak můžete dálkově nebo večerně dělat maturitní obor informační technologie, jestli to Vaše vysněná škola provozuje.