teres

Mohu fotit cizí lidi?

Mohu jako amatérská fotografka fotit lidi bez jejich svolení a vědomí? Nechápu, do jaké míry se GDPR vztahuje na fotky – nejde o osobní údaj, když obličej na fotce není spojován s žádným jménem, nebo ano? Podstatou street fotografie je právě to, aby člověk nevěděl, že je focený a tvářil se tak naprosto přirozeně. Stačilo by eventuelně souhlas získat, až když je fotka pořízená?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud často fotografujete, pročtěte si články v odkazu a dovíte se, co můžete či nemůžete fotografovat a za jakých podmínek.

GDFR a fotografie
http://diginef­f.cz/clanek/fo­tografujeme/gdpr-fotografie

„Jiří Žůrek upozorňuje, že doposud pro pořizování fotografií z veřejných akcí a jejich zveřejňování se řídilo občanským zákoníkem, jmenovitě zákonem č. 89/2012 Sb. Nový soubor GDPR na tom nic nemění.“

https://www.mi­lujemefotogra­fii.cz/fotogra­fovani-na-verejnosti-fotografie-v-paragrafech
„Fotografování na veřejnosti a fotografie v paragrafech“

https://www.el­snerova.cz/blog/2014-05/fotografovani-a-paragrafy.html
„Fotografování a paragrafy“
--

Další odpovědi
ivzez

Podle mne je rozhodující, jestli lze na fotografii člověka rozpoznat.

Pokud ano, měla byste mít souhlas fotografovaných osob
k publikaci takových fotek i v případě, že u nich bude jen jméno
fotografa (nebo nebude žádné).

Možná, že by se něco dalo „schovat“ pod uměleckou licenci, ale
za případné problémy nebo dokonce soud to podle mne nestojí.

Zkuste se na to podívat z lidského hlediska.
Bylo by Vám jedno, kdo všechno si Vás vyfotil,
případně kde všude Vaši fotku zveřejnil?

A co kdyby někdo použil Váš obličej do fotky,
kterou by následně umístil na některý porno web?

A jak by se na totéž dívala Vaše maminka nebo babička?
Sourozenci, přátelé, kamarádi, známí?