Mohu dát na internet (na Youtube) fotku někoho, s kým jsem focený?

Abych to upřesnil. Mám svůj Youtube kanál. Chci tam hodit všechny fotografie, které mám. Tedy i svých bývalých přítelkyň (společné fotky máme). Ne za účelem pomsty nebo něčeho takového, ale za účelem toho, že chci ukázat, jak se věnuji focení a chci své výtvory hodit na internet. Fotografie budou všeho druhu. Ať už s bývalkama, se zvířatama, fotek přírody .. Věnuji se focení a její profesionální tvorbě a chci ukázat, jak fotografie jsou vylepšit.

Já si myslím, že by to vadit asi nemělo, jelikož před focením si měli uvědomit, že fotografie jednou vyfocené vědomě, se budou šířit internetem nebo naopak se mýlím?

Lamalam: Věnuji se úpravě fotografií, ale neživím se tím.

Mc Merkurion: Tak dnes je doba sociálních sítí, kde vyfocené fotky jen kolují internetem. Už předem dotyčné osoby musejí vědět, že vyfocený moment se nebude uchovávat někde v přístrojích, ale že se to může i nemusí pravděpodobně šířit internetem. Já mám všechny fotky uložené jak na sociální síti Facebook, tak i na uložišti Google. ZVažuji tedy i Youtube, který je více veřejný, ale tam to dle vás asi nemá smysl dávat.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Mají právo fotku stáhnout

Věnuješ se profesionální tvorbě a neznáš nutné základy? To se ošetřuje smlouvou Model release. Nastuduj si příslušné paragrafy zákonů č.121/2000 a č. 89/2012 Sb. Už se to tu řešilo několikrát.

Další odpovědi
ivzez

Mají právo fotku stáhnout

Zveřejnit cizí fotografii lze pouze se souhlasem fotografované o­soby.

Tetno souhlas musí ten, kdo fotku zveřejnil,
být schopen na požádání předložit.
(Tzn., že by ke zveřejnění byl nejlepší písemný souhlas.
Jednou daný souhlas neplatí „navěky“, lze jej odvolat.)

Mc Merkurion

Mají právo fotku stáhnout

… tak mne by v životě nenapadlo, že když si uděláme s kámošema momentu v hospodě, že dávám automaticky souhlas, aby se toto foto mohlo šířit internetem … kde to žiješ? … v jakým světě? … neměl by sis naopak uvědomit, že se fotili s tebou, a ne proto, aby je vočumoval celej svět? …

… právě že je doba sociálních sítí, tak se zpřísnili zákony na ochranu osobnosti, dřív to tolik nebylo potřeba, chce to číst i jinde než YT a FB …

autacek

Mohou se šířit, jejich problém, že se s vámi vyfotili

Je třeba se podívat do příslušné legislativy.

Každopádně představa, že se vyfotím třeba s nějakou slavnou osobností (požádám jí, jestli se můžeme společně vyfotit) a pak fotku nebudu smět bez jejího souhlasu nikomu ukázat, mi přijde poněkud zvláštní. Totéž pokud se vyfotíme navzájem s přáteli, tak beru za automatický tichý souhlas, že se asi fotka někde k vidění bude. Pochopitelně že pokud by dotyčná osoba projevula nesouhlas, tak by došlo ke stažení fotky, případně jiné úpravě, to snad ale nejde předpokládat apriori.

hapiky

Mají právo fotku stáhnout

Mají právo fotku stáhnout, ale jen v případě, že na fotce vypadá starší než je ve skutečnosti(hlavně ženy), nebo při vykonávání potřeby apod.

Klaproth

Mají právo fotku stáhnout