IB

Mohou majitelé pozemků, jenž sousedí s pozemní komunikací postavit plot, ale v pásmu veřejného prostranství?

ZÁKON 128/2000 Sb, § 34 „Veřejným prostranstvím jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru. Dle vyhlášky 501/2006 Sb. v platném znění, § 22 odst. 2 platí „Nejmenší šířka veřejného prostranství, jehož součástí je pozemní komunikace zpřístupňující pozemek rodinného domu, je 8 m. Při jednosměrném provozu lze tuto šířku snížit až na 6,5 m.“. Stejná vyhláška říká § 20, Odst. 7 „Ke každé stavbě rodinného domu nebo stavbě pro rodinnou rekreaci nebo souvislé skupině těchto staveb musí vést zpevněná pozemní komunikace3) široká nejméně 2,5 m a končící nejdále 50 m od stavby.“ DOTAZ – Mohou majitelé pozemků, jenž sousedí s pozemní komunikací postavit plot, či jinou „zábranu“ (např. kůly, balvany které zabraňují najet na travnatý pás u cesty apod…) na svém pozemku, ale v pásmu veřejného prostranství? Tzn. Jaká může být min. vzdálenost mezi ploty pozemků, mezi nimiž vede pozemní komunikace, které komunikaci ohraničují? 6.5, nebo 2.5m? Z logiky vyplývá 6.5m, ale nemohu najít právní předpis který upravuje, stavbu plotů (či jiných „zábran“) u komunikací. Děkuji za odpověď.

Odpovědi
Deli

Na postavení plotu především musíte mít:

  • projekt
  • schválení od policie ČR (že nevadí ve výhledu, že vjezd na komunikaci z Vašeho pozemku je projektován jako bezpečný)
  • povolení od st.úřadu

Takže zkonzultujte s projektantem, ten má tohle vše v malíčku a Vám se nestane, že po dostavění plotu budete muset plot bourat.