Rybejsma

Mezinarodni normy ISO, o co jde?

Takže něco jako světový zákon akorát pod jiným jménem, pokud to jsou mezinárodní normy (kdo je vůbec vydává osn?) Jaké sankce hrozí v případě neuposlechunutí světové vlády?

Kepler: a to ti přijde normální že se sjednocují normy bez souhlasu státu a parlamentu?

Nejlepší odpověď
annas

„ISO je zkratka pro International Organization for Standardization (Mezinárodní organizace pro normalizaci), jedná se o využití slova řeckého původu s významem "rovnat se“.

Tato mezinárodní síť organizací se sídlem v Ženevě koordinuje uspořádání a publikování schválených norem.

Mezinárodní normy jsou poté přejímány do norem evropských (EN ISO) a národních. Jediným orgánem oprávněným k vydávání norem v České republice je Český normalizační institut. Česká norma má označení ČSN (uvádí se před „EN ISO“) uspořádání a publikování schválených norem. "

http://www.audit-iso.eu/iso/

Vůbec nevíte, o co jde. Přece se prodávají a kupují např. stroje,. náhradní díly atd, pokud by byly v každé zemi jiné normy, byla by např. rozdílná kvalita, velikost atd. Všechno by zjednodušeně bylo v každé zemi, u každého v výrobce jinak atd.

Další odpovědi
Kepler

Normy ISO vydává Mezinárodní organizace pro normalizaci a sjednocuje dříve platné státní nebo oblastní normy v nejrůznějších aspektech. V případě, že výrobky a další věci těmto normám nevyhovuje, nemusí najít uplatnění na mezinárodních trzích. Jinak OSN s tím nemá nic společného a žádná světová vláda neexistuje.
.............­.........
rybejsma: samozřejmě, že stát tyto normy zavádí, a to ve vlastním zájmu, jak je popsáno výše.

dubraro

Normy nejsou zákon, nevydávají je zákonodárné orgány a jejich dodržování není povinné. Sjednocování norem je všeobecně výhodné především pro mezinárodní obchod a spolupráci. Díky normám bude třeba počítač vyrobený v Číně spolupracovat s tiskárnou vyrobenou v Německu, český šroub bude pasovat do francouzského auta apod.

Emefej

Proboha!

Drap

Spatně si to vykládáš. ISO funguje na základě dohod a je to velmi výhodné pro všechny země které to používají. Ušetří to hodně práce a hodně peněz všem.

Dochy

Rybejsma
Kepler: a to ti přijde normální že se sjednocují normy bez souhlasu státu a parlamentu?

Hele, rybejsmo. Ano. Tobě by připadalo normální aby poslanci, z nichž 90 procent nikdy nemělo v ruce vařečku, rozhodovali o tom, zda Tvůj narozeninový dort bude obsahovat strouhaný kokos nebo rozinky? Normy dávají dohromady odborníci s ohledem na aktuální stav daného odvětví, provedené výzkumy apod. Normy se mění (naštěstí) výrazně pomaleji než naše zákony. Podle (technických) norem se řídí náš průmysl. Ne zda daný podnik může vyrobit 1000 traktorů ročně, nebo jen 500, ale například jak má vypadat univerzální závěsné zařízení pro příslušenství. Kdokoli si může udělat vlastní jak se mu to šikne (pokud to splní podmínky na bezpečnost), ale pokud bude odpovídat normě, pak by mělo být jisté, že za ten traktor půjde zapojit další zařízení i od jiných výrobců (pokud odpovídá dané normě) a bude to fungovat.

Normu máme např. na to, v jaké kvalitě (jaké vlastnosti má mít) bude elektřina dovedená koncovým spotřebitelům do domů. A tak všechna zařízení, která jsou vyrobena podle norem po střední evropu (správná zástrčka, 230V/50Hz – reálně 207 – 253V apod) zkrátka bez dalších úprav musí fungovat po zapojení do zástrčky. Pokud nefunguje, je to důvod k reklamaci.

U některých výrobků je soulad s normami povinný, pokud mají být výrobky provozované v ČR (či v EU). Jiné výrobky si můžeš dělat jak chceš. Pravděpodobně existují normy i na velikost kapesníků, ale pokud budeš vyrábět kapesníky o 2cm menší, nejspíš je klidně můžeš vyrábět i prodávat, pokud velikost bude uvedena…

Rybejsma

Ale tady nejde jen o výrobky přece, norma je cokoliv. Proti normam na vyrobky přece nic nikdo nemá. Ale norma je třeba poprava za ukradení tyčinky, zákaz psaní na odpovedi.cz (dal sem nesmyslný přiklad, ale norma je přece vše.)

annas

Nezměnila jste pohlaví? Stejný typ nesmyslných otázek jako vaši předchůdci.

Je rozdíl mezu pojmy a dojmy. Tedy normou, etikou, etiketou, zákony. atd.

Pro psaní odpovědí existují pravidla, která jsou zahrnutí v Kodexu.

Pokud je podle vás norma pro cokoliv, tak u vás určitě neplatí pravopisná norma.

Dochy

Pleteš si normu jako dokument a normu jakožto běžné chování v rámci určité kultury. Zopakuj si češtinu. Když zabrousíš do správné kapitoly, zjistíš že máme spoustu slov, která mají dva či více významů. ISO určitě nedefinuje zda je normální krást tyčinky, či zda je správné za to sekat ruce. To už je záležitost dané kultury a zákonů dané země.