Avatar uživatele
annas

„Mezi šípkovými keři celá v černém klekánice kráčí tichým červnem“. Jak chápete tuto „strašidelnou“ říkanku?

Hledala jsem jednu knihu a objevila jsem časopis Křížovky z roku 2006. Některé jsem vylušila dříve, jiné nikoliv. Tajenky vyjadřují pranostiky či říkanky, které se týkají jednotlivých měsíců.

Vybrala jsem jednu červnovou, s níž jsem se nesetkala.

Červen voní jahodami, lipovým květem, růžemi, kvete černý bez, roste heřmánek …

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 10Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Andělé, johana 56, ivzez, Drap, briketka10, gagaga, Anemone, Danina65, anonym před 2501 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
johana 56

Odpoveď byla označena jako užitečná

Pohled na šípkový keř v červnový podvečer připomene klidnou, příjemnou chvilku se šálkem čaje z jeho plodů.
Bouřky bývají v červnu běžné. Blížící se tiché stmívání je narušeno ‚klekánicí‘ v podobě temného, černého mraku, který se začíná nad keřem zvětšovat. Na rozdíl od strašidelné, vymyšlené bytosti je skutečný a nevěstí nic dobrého. Spadne potřebná vláha jemně a bude prospěšná nebo se přidají hromy, blesky a krupobití, přinášející jen ničivou spoušť…

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Chápu to tak, že i nepříjemná věc může náhle přijít i v době klidu a pohody.
O červnu pěkná říkanka, takto jsem snad neslyšel, ale slyšel jsem obdobnou. Poutníče před heřmánkem smekni a před bezem klekni. Naši předkové zřejmě měli velkou moudrost a byli znalci svého okolí i přírody. Myslím, že tato říkanka, či rčení jsou velmi pravdivé.

Upravil/a: Drap

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Dítě mé i když po klekání jestě slunce svítí, doma buď, nechoď ven. Mezi šípkovými keři celá v černém klekánice kráčí tichým červnem. Chodí s pytlem, do něj chytá nezvedená dítka a zavře do kapličky nebo kostela. Tam ho nechá až do rána a za svítání ho pustí.
Ach, mámo, maminko má, nikdy však klekánice dítěti neublíží, jen ho straší. To bejvavalo kdysi, dnes klekánice internetem bloudí a sestru svou, polednici, hledá…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
still

Že klekánice v černým šlape mezi keři. Šípkovými. V červnu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Nerozumím jí.
Počkám si spolu s Vámi na odpovědi.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Děkuji za oídpovědi Johaně, led a Drapovi, každý má jiný pohled, ale jsem ráda, že reagovali.

Jak jsem napsala, nikdy jsem se s touto říkankou nesetkla, až v křížovce.

Říkanka musela vzniknout velmi dávno. Vycházím z toho, že na vesnicích se pracovalo jen do klekání, i když podle současnosti je to v 17 hodin. Všichni museli pokleknout., pomodlit.se, jít na bohoslužbu..Roz­hostilo se ticho …

Johana získala nejvíce bodů, takže otázku uzavírám.

Klekání určovalo čas – ranní klekání za svítání, polední oběd a večerní – zahnat děti za pec.

Děti musely poslouchat, nesměly se v době zvonění zdržovat venku, jinak je v poledne odnesla polednice, v podvečer klekánice.

Mezi šípky býval vchod do pekla, klekánice představuje zlo, takže se zde pohybuje i ona v černém oblečení.

Zvoní klekání, klekánice vyráží do vesnice.. Jakmile venku zahlédne děti, sebere je a někam schová – neposlušnost se přece trestá.

před 2491 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
johana 56

Annas,

děkuji, snad si takovou poctu ani nezasloužím.
Stačí, že hodnotíte a uznáváte vyjádření vlastního názoru, třeba odlišného.
Na počtu získaných bodů nezáleží, i když pamatuji dobu, kdy platilo ‚nepsané‘ pravidlo, že tazatel mohl nominovat pouze příspěvek s nejvyšším počtem palečků, za které si odpovídající nikdy nic nekoupí, ani je nepromění v euro směnárně…

před 2491 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ahold

Drape,
Jenom lehká oprava v textu.
Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni. 🙂

před 2501 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Drap

Omlouvám se. Už jsem opravil. Přepsal jsem se.

před 2501 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek