annas

„Mezi šípkovými keři celá v černém klekánice kráčí tichým červnem“. Jak chápete tuto „strašidelnou“ říkanku?

Hledala jsem jednu knihu a objevila jsem časopis Křížovky z roku 2006. Některé jsem vylušila dříve, jiné nikoliv. Tajenky vyjadřují pranostiky či říkanky, které se týkají jednotlivých měsíců.

Vybrala jsem jednu červnovou, s níž jsem se nesetkala.

Červen voní jahodami, lipovým květem, růžemi, kvete černý bez, roste heřmánek …

Nejlepší odpověď
johana 56

Pohled na šípkový keř v červnový podvečer připomene klidnou, příjemnou chvilku se šálkem čaje z jeho plodů.
Bouřky bývají v červnu běžné. Blížící se tiché stmívání je narušeno ‚klekánicí‘ v podobě temného, černého mraku, který se začíná nad keřem zvětšovat. Na rozdíl od strašidelné, vymyšlené bytosti je skutečný a nevěstí nic dobrého. Spadne potřebná vláha jemně a bude prospěšná nebo se přidají hromy, blesky a krupobití, přinášející jen ničivou spoušť…

Další odpovědi
Drap

Chápu to tak, že i nepříjemná věc může náhle přijít i v době klidu a pohody.
O červnu pěkná říkanka, takto jsem snad neslyšel, ale slyšel jsem obdobnou. Poutníče před heřmánkem smekni a před bezem klekni. Naši předkové zřejmě měli velkou moudrost a byli znalci svého okolí i přírody. Myslím, že tato říkanka, či rčení jsou velmi pravdivé.

led

Dítě mé i když po klekání jestě slunce svítí, doma buď, nechoď ven. Mezi šípkovými keři celá v černém klekánice kráčí tichým červnem. Chodí s pytlem, do něj chytá nezvedená dítka a zavře do kapličky nebo kostela. Tam ho nechá až do rána a za svítání ho pustí.
Ach, mámo, maminko má, nikdy však klekánice dítěti neublíží, jen ho straší. To bejvavalo kdysi, dnes klekánice internetem bloudí a sestru svou, polednici, hledá…

still

Že klekánice v černým šlape mezi keři. Šípkovými. V červnu.

ivzez

Nerozumím jí.
Počkám si spolu s Vámi na odpovědi.

annas

Děkuji za oídpovědi Johaně, led a Drapovi, každý má jiný pohled, ale jsem ráda, že reagovali.

Jak jsem napsala, nikdy jsem se s touto říkankou nesetkla, až v křížovce.

Říkanka musela vzniknout velmi dávno. Vycházím z toho, že na vesnicích se pracovalo jen do klekání, i když podle současnosti je to v 17 hodin. Všichni museli pokleknout., pomodlit.se, jít na bohoslužbu..Roz­hostilo se ticho …

Johana získala nejvíce bodů, takže otázku uzavírám.

Klekání určovalo čas – ranní klekání za svítání, polední oběd a večerní – zahnat děti za pec.

Děti musely poslouchat, nesměly se v době zvonění zdržovat venku, jinak je v poledne odnesla polednice, v podvečer klekánice.

Mezi šípky býval vchod do pekla, klekánice představuje zlo, takže se zde pohybuje i ona v černém oblečení.

Zvoní klekání, klekánice vyráží do vesnice.. Jakmile venku zahlédne děti, sebere je a někam schová – neposlušnost se přece trestá.

johana 56

Annas,

děkuji, snad si takovou poctu ani nezasloužím.
Stačí, že hodnotíte a uznáváte vyjádření vlastního názoru, třeba odlišného.
Na počtu získaných bodů nezáleží, i když pamatuji dobu, kdy platilo ‚nepsané‘ pravidlo, že tazatel mohl nominovat pouze příspěvek s nejvyšším počtem palečků, za které si odpovídající nikdy nic nekoupí, ani je nepromění v euro směnárně…

ahold

Drape,
Jenom lehká oprava v textu.
Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni. 🙂

Drap

Omlouvám se. Už jsem opravil. Přepsal jsem se.