Měly středověké hrady a zámky bazény ?

Nejlepší odpověď
Ella

asi těžko!, měli akorát tak vodní příkop a padací most…
Navíc koupat se ve vodě, do které tehdejší lidé vyhazovali odpadky, mrtvá zvířata a splašky asi nebyl nejlepší nápad…

Další odpovědi
michael69

Některé měly tzv. cisterny na dešťovou vodu.Ještě k tomu pudrování.Ve středověku nebyla zase až tak hygiena drasticky špatná.Dokonce existovaly městské lázně,kam chodily pravidelně celé rodiny i z nižších spol. vrstev.Středo­věk,ale zachvátil v evropě mor,jak je známo.Byl pro středověkého člověka děsivý,protože si bral život jak od šlechticů či obyčejných lidí tak i od církevních hodnostářů a to bylo hrůzu nahánějící.Nikdo to neuměl zastavit.K nám to přišlo tuším někdy v druhé polovině vlády Karla IV z Německa a Italie.Vznikla fáma,že je to z vody,kterou otrávili Židé.Židé byli relativně méně postižení morem,jelikož žili v uzavřených gethech a neměli přístup do veřejných lázní, kde by se mohli nakazit a kde samozřejmě chorobu nešířila voda,ale krysy,kterých tam bylo více než dost.To že Židům se mor z tohoto důvodu více méně vyhýbal vzbudilo nesmyslné podezření,že za tu strašnou nemoc můžou Židé,jelikož otrávili vodu a tou se teď nemoc šíří.Tato fáma byla jen polínkem k pozdějšímu katastrofálnímu stavu osobní hygieny.Jen dodám,že morová epidemie si tehdy vzala třetinu obyvatel tehdejší evropy.Některá města úplně vylidnila,zůstala pole ladem,opuštěné domy a celé vesnice.

Drap

K čemu by to bylo, když dobře věděli že pravidelným umýváním se ničí ochraná vrstva těla ?

LeeLee

Silně pochybuji, pro ně byl problém vykoupat se alespoň jednou za půl roku, a navíc, s jejich hygienou by asi byli schopni skočit do té špinavé vody jak říká Ella xDxD

anonym

Ano. I s filtraci a chemic. cisticimi prostredky ! -iv-

tom004

K čemu by jim byli,když měli dost pudru,a drželi se hesla,že špína,stejně sedmý den opadá. 🙂

anonym

Hrady ne, ale v zámeckých zahradách jsou dodnes jezírka. Pro koupání bylo dostatek přírodních neznečistěných možností. Malé bazény bývaly v lázních už od dob Říma.
A hygienická osvěta v našem pojetí je stará jen něco přes jedno století, jak už shodně uvádějí moji předřečníci.

anonym

To je blbost, např. v Římě měli lázně a Česku měli rybníky a řeky.

Zdroj: z vlastních skušeností