Venca1234

Mediaplast PM – je polyalkylbenzen škodlivý?

Dobrý den. Dostal se k nám na zahradu 1000litrový sud, který bych rád využíval na sběr vody a zalívání kytek. Po stěnách sudu ale zbyla nějaká látka – sud není koupený nový ale jedná se o starý vyřazený. Podle popisu by se mělo jednat o látku s obchodním označením Mediaplast PM, tedy o látku na bázi polyalkylbenzenu. Otázka zní: Je tato látka škodlivá? Pokud ano, v jakém mbožství (pokud se do sudu nalije 1000 litru vody pak bude látka jen v opravdu malém stopovém množství)? Není látka karcinogenní z hlediska dlouhodobého zalívání zeleniny? Popřípadě čím lze tuto látku smýt? Děkuji

Odpovědi
elkon

Mediaplast PM je syntetické aromatické změkčovadlo na bázi polyalkylbenzenu (bi- a trialkylované aromáty), které se doporučuje především pro použití v elastomerech s nízkou až střední polaritou, tj. např. NR, IIR, BR, SBR, EP(D)M, ale také ČR, CM/CSM, EVA a PNR. Zejména v polychloroprenu lze často používaná drahá esterová změkčovadla zcela nahradit. Možné dávkování závisí na úrovni chlóru typu CR a také na obsahu plniva ve sloučenině.

V unipolárních sloučeninách jsou ve srovnání se změkčovadly minerálních olejů možné extrémně vysoké dávky bez nebezpečí migrace změkčovadla.

Mediaplast PM má nebarvící vlastnosti, lze tedy vyrábět i světlé nebo barevné směsi. Produkt je bez síry a jejích derivátů a má vysoký stupeň nasycení, proto vyrobené pryžové výrobky vykazují vynikající mechanické vlastnosti. Vzhledem k velmi nízkému bodu tuhnutí cca. – 50 °C mají hotové výrobky také mimořádnou pružnost za studena.

Mediaplast PM neobsahuje žádné těžké kovy ani polycyklické přísady, které stojí za zmínku. Proto není považován za nebezpečný. Kromě toho je produkt bez síry a jejích derivátů, což pozitivně ovlivňuje odolnost proti stárnutí vyrobených pryžových výrobků.

Ametyst

Tahle látka se používá jako změkčovadlo do plastických hmot a pryží. Takže není vůbec rozpustná ve vodě. Toxická není, je jen hořlavá. Nebála bych se.