teea

Matematika-rychlost, čas

Ahoj, potřebovala bych poradit jak vypočítat příklad s takovými údaji:
ve 13:30 mělo auto za sebou třetitu trasy od startu závodu. Při jízdě stejnou rychlostí bude mít za hodinu poté za sebou polovinu trasy. V kolik hodin by při stále stejné rychlosi dojelo auto do cíle?
Děkuju, zkoušela jsem na to přijít všelijak, neúspěšně :D

Nejlepší odpověď
mosoj

Uvažuj :

  1. auto mělo ve 13,30 za sebou 1/3 trasy
  2. za hodinu bude mít ujeto polovinu trasy
  3. celá trasa je 3/3 polovina z toho je 3/6
  4. 3/6 bude mít ujeto za hodinu, před tím ujelo 1/3. Tedy 3/6–1/3 = 1/6

auto tedy ujelo za tu hodinu 1/6 trasy
5. viz bod 3 ve 14,30 bude mít ujeto 3/6 trasy a za hodinu ujede 1/6 trasy
6. zbývají ujet další 3/6 trasy, protože jede hodinu 1/6 trasy bude mu to trvat ještě 3 hod. Pojede tedy do 17,30 hod.

Další odpovědi
Quimby

Viděl bych to na soustavu rovnic.
Rychlost se nemění, tak si ji vyjádříme: v=s/t .
řekněme, že těch 13:30 bude t . Pak platí v=s/3 / t
o hodinu později, tedy t+1 platí v=s/2 / (t+1)
No a protože chceme zjistit čas, kdy dojede do cíle, tímpádem projede celou dráhu, takže s=1.
Zjistíme t a máme výsledek.

Doplňuji:
Pardon, s tou drahou jsem to spletl, protože ona se vykrátí vždy, ale pro zjednodušení je ideální do ní dosadit jedničku.
Ještě teda doplním, že t=2 , tímpádem auto projede cílem v 15:30.

Jose1f

Nejlépe bude, když si uvědomíš, jakou část trasy ujelo auto od 12:30 do 13:30, tj. za hodinu. Za hodinu ujelo 1/6 trasy. Ve 14:30 proto mělo před sebou zbývající polovinu trasy, kterou ujelo za 3 hodiny. Do cíle tedy dorazilo v 17:30.
Vysvětlivky.
Musíš umět rozšiřovat zlomky.
Jak jsem poznal, že auto ujelo za hodinu 1/6 trasy? Jednoduše, jedna polovina trasy bez jedné třetiny trasy je totiž právě jedna šestina trasy. (1/2 – 1/3 = 3/6 – 2/6 = 1/6).
Jak jsem poznal, že zbývající polovinu trasy ujede auto za tři hodiny? Jednoduše, jedna polovina trasy jsou totiž tři šestiny trasy (1/2 = 3/6). A tři šestiny trasy se jedou tři hodiny.

Quimby

Achjo, jsem špatně postavil rovnice, protože taprvní znamená že třetinu tratě ujel za 2hodiny, takže celou trať za 6hodin, takže mu zbývá ještě 4hodiny, takže mosoj to má správně a srozumitelnějc

mosoj

Dík, ale snaha se také cení !!!!!!!