pizlicka

Máte zkušenosti s pronajímáním nemovitosti?

Pronajímáte dům?jaké máte zkušenosti?na co si dát pozor?jak vybírat,hledat nájemníky?jak se nejlépe chránit?

Nejlepší odpověď
sesednizkola

Záleží jak je ta tvá nemovitost žádaná. Určitě nepřistoupit na pronájem bez kauce nebo na kauci na splátky, kauce 3 nájmy při podpisu smlouvy + nájem na první měsíc. Tím vyselektujes socky a potencionální neplatiče. Ne vždy to ale jde.

Pozor na lidi co třeba v mailu píší gramatické chyby a spěchají na to, chtějí se nastěhovat hned, okamžitě.

Obloukem se vyhni lidem, kteří říkají větu „peníze nejsou problém“. To je velmi spolehlivé poznávací znamení lidí s velkými finančními problémy a neplatičů.

Dále před podpisem smlouvy chtěj rodné čísla všech co tam budou bydlet a proklepni si je v registru exekucí a v insolvenčním rejstříku ať máš klid. Pak u podpisu smlouvy trvejte na tom, aby se prokázali platným občanským průkazem a víš, že se za nikoho nevydávají.

Další odpovědi
Hlada

Ano, pronajímal jsem dvě prodejny. Je s tím mnohem víc práce, než jak to vypadá z vnějšku. Střídání nájemců, stavební úpravy, neplacení, poškození, revize, přeúčtovávání. Z menší na sídlišti jsem neměl zisk žádný, protože klesly ceny nemovitostí. Z velké na hlavní třídě byl ve výsledku zisk 5–7%. Po několika letech jsem obě prodal. Nemůžu doporučit.
Představa o vymahatelnosti na základě dobře sepsané smlouvy je naprosto iluzorní.

Drap

Jsem rád, že jsem se nájemníků už zbavil

cechacek

I když jsem mlaďoch, ale vyrostla za čtvrt století kvalitní generace většinou lenochů, prolhanců, slibotechen, a.p., občas se najde slušný, dle zkušeností mého spoluzaměstnance, který pronajal domek a přes veškeré zálohy a opatření jej dáma vyluxovala, včetně klik u dveří a po soudním jednání a příkazu exekučním, dáma chudá jak kostelní myš s pobytem na Obecním úřadě, tudíž ještě zaplatil spory a bude doufat na sliby.

Smlouvyzdarm

Myslím, že důležité je i to kde bydlíš a pronajímáš. Znáš ty lidi okolo? Máš osobní znalost? Nebo někoho koho se můžeš zeptat? Čím větší město, tím větší problém. Musím souhlasit s Hladou, že práva těch neplatičů jsou opravdu velká a samotná vymahatelnost práva opravdu špatná. Stejně tak je dobré zkontrolovat třeba insolvenční rejstřík jak píše sesednizkola. V každém případě v případě u pronájmů bytu nebo domu nikdy neuzavírej smlouvu na dobu neurčitou. Vždy jen na dobu určitou a pokud je vše OK, tak smlouvu prodlužuj. Pokud ne, končí smluva uplynutím sjednanéné doby, nebo dle nového občanského zákoníku můžeš smlouvu vypovědět bez výpovědní lhůty (pokud má dluh ve výši tří nájmů a záloh na služby, a proto je dobřé mít vysokou kauci, ať nejsi hned v mínusu). Pak musí nájemce prostor předat ihned, nepozději do měsíce (nebo třiceti dnů – nevím jak je to přesně v zákoně formulováno). Skončením smlouvy končí právní titul k užívání předmětu smluvy. Já osobně se ještě ptám, kde bydlí zájemce dnes, proč se stěhuje a jestli mi dá číslo na svého současného pronajímatele. Abych doplnil své nemovitosti nepronajímám, ale tak trochu mě to živí (píšu k tomu ty smlouvy). Za více než deset let mám vesměs dobré zkušenosti, ale u nás mám dobrou osobní znalost a všechny drbany a kriminálně závadové osoby vlastně znám. Překvapivě nejhorší zkušenost mám s dětmi vysoce postavených osob např. syn profesora...... Pokud se tito lidé chlubí co dělají rodiče, jedná se zpravidla o naprosté lemply samostatně zcela neschopné řešit své běžné závazky.

Jana5678

Dobrý den, my máme zkušenosti s pronájmem, ale rozhodli jsme se to celé trochu zjednodušit. Objednali jsme si správu majetku přes internetové stránky https://www.hcre­ality.cz/ a bylo to to nejlepší, co jsme mohli udělat. Profesionálové se starají o všechno, od vyhledávání nájemníků až po řešení problémů kolem oprav. Je super, že se nemusíme o všechno starat sami, zvlášť když přijde na právní záležitosti a údržbu.

pizlicka

to je jak sázka do loterie.Kdyz narazis na dobrého,poctiveho nájemníka,jsi zajištěn.pokud ne,jsi v pr…

Hlada

U bytů vidím problém v tom, že onen poctivý nájemník bude také finančně gramotný a v nájmu zůstane jen na chvíli, než si vyřídí hypotéku. Je nutné pamatovat také na to, že nájemníci, ale i dlužníci a podvodníci mají u nás mimořádnou ochranu a reálná vymahatelnost práva se limitně blíží nule.
Pro zajímavost doporučuju k přečtení insolvenční zákon a navrhované změny.

pizlicka

já chtěla pronajímat domek ☹

Hlada

Jestli je v domku byt, tak má nájemník stejnou ochranu. Trochu menší by měl v případě, kdyby šlo jen o nebytové prostory. Vymahatelnost čehokoli je ale v obou případech zanedbatelná.