pizlicka

Jak bezpečně pronajmout nemovitost?

Pokud chci pronajmout rodinný domek 2plus kk se zahradou,jak jej bezpečně pronajmout?Nejvíc mě vrtá hlavou inkaso-elektřina,voda­.Nájemníci budou v pohodě platit mě nájem,ale co když udělají dluh na inkasu?Jak se jistit a tomuto předejít?Také se bojím,aby nezničili vybavení domácnosti,které je uplně nové.Jak sepsat smlouvu?Prosím,máte někdo osobní zkušenosti?a ještě se bojím,že to budou lidé,co mají na sebe exekuce,jak se tohle dozvím?

Nejlepší odpověď
Hlada

Bezpečně nelze.
Pronajímání nemovitosti je podnikání, které s sebou nese riziko, jako každé jiné. S poškozením a vymáháním se musí počítat a tuto práci musí krýt nájemné. Smlouvy se neplní, představa, že něco zmůže právník nebo soud je naivní, mimo praktický život (ČT1 Černé ovce 8.11.16).
Novému vybavení musí odpovídat výše nájemného. Exekuci je možné zjistit v Centrální evidenci exekucí. Bezpečnější je platit energie za nájemníka a jemu je přeúčtovávat. Je nutné počítat s tím, že nájemníci budou spíš lidé problémoví, protože úspěšní lidé si zpravidla kupují bydlení vlastní.

Další odpovědi
Kepler

Nájemní smlouvu doporučuji sepsat s právníkem. Do smlouvy si můžeš dát vratnou jistinu třeba ve výši trojnásobku měsíčního nájmu. Energie, vodu atd. si nech hradit formou přiměřených měsíčních záloh. Veškeré platby pak budeš provádět ty. Pro případ škody na zařízení si vše důležité ofoť a papírové fotky dej jako přílohu ke smlouvě. Dobu platnosti smlouvy dej na jeden rok s možností prodloužení. Tak jsem to měl vždycky i já – vlastní zkušenost.

Klaproth

Já bych si smlouvu nechal napsat právníkem.

klumprt

Elektřinu, vodu a plyn můžou mít napsané na vlastní smlouvu s dodavatelem. Dluh bude jejich. Něco podobného jsme řešili, když jsme se nastěhovali do nájemního bytu a předchozí nájemník tam měl dluh na elektřině nebo na plynu. Vyřešilo se to nějakým čestným prohlášením majitele a nás, že s tím nemáme nic společného a energetici si dál vymáhali dluh po bývalém nájemníkovi a my jsme frčeli na novou smlouvu.
Jinak je potřeba mít dobrou smlouvu, kde bude uvedeno, co všechno se pronajímá, do poslední poličky, o kterou se bojíte. Můžete si pořídit fotodokumentaci stavu při předání, coby součást předávacího protokolu, kterou vám nájemník potvrdí.
Insolvenční rejstříky jsou dostupné na www.justice.cz.
Jinak mám za to, že máte přirozené právo při pohovoru s potenciálním nájemníkem se ho zeptat na zaměstnání a příjmy. On vám samozřejmě nemusí odpovědět a vy ho nemusíte do domku přijmout. Pozor ovšem na to, aby vás pak někdo neobvinil s rasismu. V citlivých případech musíte mít dobře nabito, abyste mohla dokázat, že etnický původ nájemníka není důvodem jeho nepřijetí. Taková je holt doba.
Dobrou smlouvu asi sama nevymyslíte, pro klid duše by bylo dobré nechat ji udělat právníkem.
Můžete od nájemníka vyžádat kauci až do, tuším, šestinásobku měsíčního nájemného. Ta slouží k tomu, abyste se z ní zhojila, když vám způsobí škodu, nebo budou dlužit nájemné. Jenže bacha na to, že po skončení nájmu má nájemník nárok na vrácení kauce i s úroky.

cukrar

Nájemní smlouvu si stáhnete na internetu, je jich tam mnoho, sepsané s právníky.
Voda lze přehlásit na nájemníka, alespoň v Pardubicích to jde.
Elektriku necháte přehlásit na nájemníka. Případné nedoplatky jdou za nájemníkem. Vás se netýkají. Je dobré ve smlouvě ošetřit v kolonce JISTOTA. Zničení nábytku nelze zabránit smlouvou, to je o lidech. jde ale stanovit pravidelné kontroly stavu bytu, vše jistit JISTINOU.
Exekuce na nájemníka jsou nepříjemné, ale to je o výběru nájemníka.

Mám občas problémy s nájemníky, že neplatí včas nájem, ale je třeba vše hlídat.

Funna

nevím jak u vás, ale u nás např. voda (smlouva o odběru s vodárnou) nelze napsat na nikoho jiného než na majitele nemovitosti…a jak to dělám já?…platí mi částku i s inkasem a „jejich“ inkaso platím já…tak vím, že je to zaplacené…pokud překročí zálohu na spotřebu médií, tak mi to samozřejmě doplatí…ve smlouvě je uvedené, že 3× nezaplacenený nájem je důvodem k výpovědi z bytu a vzhledem k tomu, že jsem dostala kauci ve výši 3 nájmů můžu být klidná…
a vybavení ti nějak opotřebují (ne přímo zničí) zcela jistě, to by tam nesměli bydlet…ale s tím přece musíš počítat, proto ti platí prachy…