Nozicka

Máme špatně vypočtený starobní důchod?

Moje babička pobírá starobní důchod něco okolo 7 000 Kč a já jsem přesvědčený, že ho má vypočtený špatně, že by měla dostávat něco okolo 10 – 11 000 Kč.

Babička studovala v letech 1964–1969 vysokou školu, v letech 1969–1970 pracovala, v letech 1970–1976 byla na mateřské, v roce 1977 pracovala a od roku 78 do vzniku nároku na starobní důchod pobírala invalidní důchod.

Napracováno tedy moc let nemá, ale má tam hodně náhradní doby, jsem tedy přesvědčený, že výpočet je špatný a měla by brát více, než 7000 Kč.

Mám pravdu, nebo je výpočet ze strany ČSSZ správný? Kam se máme případně obrátit a co udělat, aby byla zjednána náprava? Díky za všechny příspěvky.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Můžete se obrátit přímo na ČSSZ a požádat je o přepočítání. Takto to spočítat nejde, je to velice složitý výpočet. Obraťte se na ně písemně a to buď doporučeně poštou, nebo si to odneste na podatelnu a nechejte si potvrdit převzetí.
Doplňuji:
Ještě doplním, babička by si možná mohla požádat i o nějaké soc. dávky, třeba doplatek na bydlení.

Další odpovědi
pusinka50

Někde jsem četla, že výše starobního důchodu je stejná, jako byla u plného invalidního důchodu. Ale jestli babička pobírala jen částečný ID a nepracovala, pak starobní důchod se vypočítává složitým způsobem, obraťte se na příslušnou Českou správu sociálního zabezpečení

mosoj

Myslím, že to bude dobře. Nicméně na definitivním výměru je napsáno že proti tomuto výpočtu není odvolání !!
Pokud by to chtěla napadnout musela by jedině soudně. Doba pojištění byla velmi krátká a od ní a od výše ročního výdělku se odvíjel výpočet invalidního důchodu. Většinou bývá invalidní důchod výhodnější než starobní. Babička si invalidní měla ponechat.
Doplňuji:
Výpočet tak složitý není. Jen je třeba znát potřebná data.

Pepa25

Opravdu netuším, proč si mysíš, že má brát naprůměrný starobní důchod (průměr u žen je nyní 10 tis.), když pracovala 3 roky, naposledy před 35 lety … Roky jsou nutná podmínka, o výši (u procentní výměry) rozhodují vyměřovací základy v letech od r. 1986. Kalkulačky jsou tady: http://www.mpsv­.cz/cs/2435