Luufish

Máme právo pozadovat osobni prohlidku bytu sousedu pri podezreni, ze nam odcizili predmet ze spolecnych prostor?

Mame velke problemy se sousedy, kteri nerespektuji nocni klid, na osobni domluvu ani vyhruzky nereaguji. Denne nas budi pozdnimi prichody a hlukem na chodbe v podnapilem stavu nebo i zvonenim, kdyz nemuzou najit klice od brany. Dnes rano manzelovi zmizely boty, ktere mel polozene na vysuseni pred dvermi. Mame podezreni na tyto lidi. Co muzeme delat? Mame pravo volat policii a pozadovat osobni prohlidku jejich bytu? Uz jsme zoufali. Diky.
.............­.............­.............­.............­..........
Dik za vsechny odpovedi. Situace dopadla tak, ze jsem napsala papir, aby boty do sesti hodin vratili jinak zavolame policii a prilepila jsem jim to na dvere. Do hodiny byly boty zpatky. Ohledne nekterych ohlasu – ono bylo jasne, ze jsou to oni, jde o dva kluky kolem 20 let, jinak v dome ziji jenom duchodkyne a boty by nikdo nevyhodil, byly nove a na botniku. Situaci s majitelem domu jsme resili, slibil jim domluvit, ale bez efektu. Majitel v dome nebydli, tak ho tato situace az tak netrapi. O policii jsme uvazovali uz drive, problem ale je, ze oni nas vetsinou vzbudi necitlivym prichodem a odchodem, trvajicim treba 3 minuty (jen ja uz vetsinou nemuzu usnout). Nahore uz „jenom“ dupou, hudbu si nepousteji, tak nevim, zda by toto stacilo na policejni vyjezd :( kazdopadne diky vsem za reakce.

Nejlepší odpověď
Drap

Policii můžete zavolat kdykoli. Na osobní prohlídku nárok nemáte. Policie ji může provést, pokud ji vyhodnotí za nutnou, bez vaší přítomnosti. Myslím, že v tomto případě ale prohlídku dělat nebiude

Další odpovědi
Hykam

Myslím, že bez soudního příkazu nesmí ani policie udělat domovní prohlídku.
Osobní možná ano, ale ta by asi nebyla potřeba, kdyby boty měli na sobě.

Lamalam

Policii zavolat můžete (je otázkou, zda kvůli botám přijedou). Další případný postup si stanoví sami policisté.

Kura

Proč se neobrátíte na majitele domu?
Proč nevoláte policii při porušování nočního klidu?
S botama je problém, pokud nestály více než 5000 Kč, policie prohlídku jejich bytu udělat nemůže, protože nejde o trestný čin.

ivzez

Nemáte právo požadovat osobní prohlídku (i kdyby boty
opravdu ukradli oni, těžko by je skryli pod oblečení).

Máte-li se sousedy problémy, nemusí to ještě znamenat, že jsou zloději.
Dobře zvažte, jestli je z něčeho osočíte bez jakéhokoliv důkazu.

Podle mne je nesmysl i volat policii.

Boty nemají na chodbě co dělat, klidně je mohl někdo vyhodit.