Thorax

Mám zaměstanecký poměr.Můžu si založit živnostenský list? Kolik si můžu vydělat,abych neplatil odvody nebo daň.

Jednalo by se cca o 2–4 tisíce kč/měsíc

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud nebude mít zaměstnavatel námitky tk můžeš-. Placení daně a odvodům se fodt dobře nevyyhneš, Počítají se tyto věci u výdělku za celé zdaňovací období. První rok nemusíš platit nic, kromě daně z příjmu,v druhém roce jsou odvody podle výdělku za minulý rok.

Další odpovědi
brillant

Již se to tu řešilo – používejte vyhledávání. http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C5%BEl%20p%C5%99i%­20zam%C4%9Bstn%C3%A1n%C3­%AD

mosoj

Upozorňuji na zavádějící odpovědi !! Podnikat nesmíš v oboru ve kterém pracuješ u zaměstnavatele. Zisk před zdaněním se ti sečte s ročním výdělkem u zaměstnavatele a provede roční zdanění. Vyjdou ti roční daně od kterých se odečtou zálohové daně odvedené u zaměstnavatele a zbytek doplatíš.

1. rok sice neplatíš zálohy na zdravotní pojištění ale doplatíš je najedenou na konci roku. Další rok platíš zálohy podle toho 1 roku a vyúčtování se děla zase na konci roku při podání daňového přiznání. Z toho vyjde přeplatek nebo nedoplatek ( podle zisku v tom roce). Od plateb za sociální pojištění jsi jako podnikatel ve vedlejším podnikání osvobozen do výše zisku někde kolem 60 000 za rok. Přesnou částku neznám, každý rok se to mění směrem nahoru.
Pokud tuto částku překročíš platíš i sociální pojištění.

Doplňuji:
Kolik celkem zaplatíš rozhoduje tvůj zisk v roce podnikání !!! Také existují pro daně odčitatelné položky. Takže na inetu ti to nikdo bez těchto znalostí neřekne.

Emefej

Pokud to nemá zaměstnavatel upravené vnitřním předpisem, tak samozřejmě můžeš podnokat i v oboru, ve kterém u daného zaměstnavatele pracuješ.

ivzez

Záleží na tom, v jakém oboru byste chtěl podnikat.
Půjde-li o obor, ve kterém působí Váš zaměstnavatel,
budete moci začít podnikat pouze po jeho písemném souhlasu.
Zaměstnavatel však může svůj předchozí souhlas kdykoliv odvolat.

Půjde-li o jiný obor, nemusíte zaměstnavatele o svém podnikání vůbec informovat.

Protože půjde o souběh zaměstnání a podnikání,
nebudete si moct nechat provést roční zúčtování
daně z příjmu od zaměstnavatele,
budete muset podat daňové přiznání.

Protože půjde o SVČ vedlejší, nebudete muset v prvním roce podnikání
odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Po skončení roku podáte povinné přehledy a pojistné doplatíte – zdravotní z dosaženého zisku,
sociální podle výše zisku (bude-li zisk nízký, nebudete sociální pojištění platit).

Více informací najdete na webu JakPodnikat.cz.