Stingo

Jak je to s placením daně z příjmu?

Když je dotyčný na pracáku a bude mít do konce roku brigádu do čtyř tisíc, musí si podat pak sám daňové přiznání?

Nejlepší odpověď
ivzez

Hans51 výjimečně odpovídá nesprávně:

Zaměstnavatel za nikoho daňové přiznání nevypracovává ani nepodává.

Chtějí-li (není to jejich povinnost) si zaměstnanci podat daňové přiznání,
musí si je vypracovat a podat sami (nebo si najmout daňového poradce/účetní).

Zaměstnavatel provede na základě písemné žádosti
zaměstnance pouze roční zúčtování daně z příjmu.

Uchazeč o zaměstnání, který v době evidence na ÚP vykonával
nekolidující zaměstnání, není povinen podávat daňové přiznání.

Nemusí ani zaměstnavatele žádat o roční zúčtování daně z příjmu.

Jestli ale před evidencí na ÚP odvedl nějakou daň z příjmu, doporučila bych
mu, aby o roční zúčtování požádal posledního zaměstnavatele z roku 2015 (pravděpodobně se mu část nebo celá odvedená částka vrátí).

Žádost musí být písemná a musí být zaměstnavateli doručena včetně potvrzení
o zdanitelných příjmech a odvedených záloh daně od předchozích zaměstnavatelů
do 15. února 2016. [Žádost musí zaměstnavatel obdržet nejpozději 15. února, nestačí ji v tento den odeslat.]

Další odpovědi
Hans51

Ne, daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob vypracovává a podává za zaměstnance zaměstnavatel.

=============­========================­===================
Uznávám chybu a omlouvám se, do daní se raději už plést nebudu 😉