Luss1993

Mam narok na rocni slevu na poplatnika?

Chtela bych se zeptat, zda mam narok na slevu na poplatnika. Jsem maminka na rodicovske dovolena. Pobiram rodicovsky prispevek. Od zari jsem zacala pracovat na zkraceny uvazek. Pro predstavu muj mesicni vydelek nepresahne 5000. Az budu podavat danove priznani, nebo zamestnavatel, mela bych mit narok na slevu na poplatnika. Budu mit narok na celou slevu i kdyz mam zkraceny uvazek? Zohlednuje se nekde v dan. Priznani rodicovsky prispevek? Nebo to jde uplne mimo danove priznani? Pracovni pomer je na zaklade pracovni smlouvy ve ktere je upraveny pocet prac. Hodin. Podepsala jsem prohlaseni k dani.

Odpovědi
ivzez

Zapomněla jste důležitou informaci → na základě čeho pracujete.
Uzavřela jste pracovní smlouvu, DPČ nebo DPP?
A podepsala jste u zaměstnavatele prohlášení k dani z příjmu?

Na základní daňovou úlevu má nárok každý, kdo odvádí
daň z příjmu. Podmínkou pro uplatnění celé roční úlevy
ale jsou dostatečně vysoké příjmy.

Z příjmu 5.000 Kč měsíčně mi daň vychází
z pracovního poměru a DPČ na 1.005 Kč, z DPP na 750 Kč.

Jestli jste podepsala prohlášení,
neplatíte žádnou daň a po skončení roku Vám nebude co vrátit.
Přeplatek daně lze vrátit maximálně do výše odvedených daní.
___

Pár poznámek k Vaší otázce:

Daňové přiznání si každý vyplňuje a podává sám.

Zaměstnavatel provádí na základě písemné žádosti
zaměstnance roční zúčtování daně z příjmu,
nepodává za zaměstnance daňové přiznání.

Mateřský příspěvek neznám (podle mne neexistuje).
Znám jenom peněžitou pomoc v mateřství (PPM), což
je dávka nemocenského pojištění.

Rodičovský příspěvek (RP) je dávka státní sociální podpory.

Ani jedna z obou dávek (PPM ani RP) nepodléhá dani z příjmu.
(Neodvádí se z nich žádnou daň, proto se do DP neuvádějí.)
_______

Doplňuji:

@Auťáček: Něco se změnilo?
Opravdu lze celou daňovou úlevu uplatnit z ročního příjmu ± 20.000 Kč?

autacek

Ano, na základni slevu na poplatníka máte nárok bez ohledu na velikost či typ pracovního úvazku, či výše výdělku.

Jedinou podmínkou je podepsat u zaměstnavatele tzv. růžové prohlášení. Toto prohlášení může být podepsáno v tom stejném měsíci pouze u jednoho zaměstnavatele (kdybyste měla současně více zaměstbavatelů).

Pomud byste slevu neuplatňovala u zaměstnavatele, ještě si můžete tuto slevu uplatnit v přiznání za uplynulý rok.

Edison

Podrobné, relevantní a podložené informace poskytne i FÚ.

autacek

Ivzez, toto je stejné snad od doby, co zrušili základní odčitatelnou položku.

ivzez

Auťáček,

slevu lze uplatnit jen v případě, že je z čeho. Pokud tazatelka neodvede na daních alespoň tolik, kolik činí základní daňová sleva, nemůže ji uplatnit celou.

Přeplatek daně lze vrátit jen do výše odvedených záloh daně.
Pokud někdo odvede na daních méně, není mu co vrátit.

Daňový bonus (ta část slevy, kterou nebylo možné uplatnit kvůli nízkému příjmu) se vyplácí jen u slevy na vyživované děti (ani na to by tazatelka nesplnila podmínky), nikoliv u základní daňové slevy.

autacek

Sleva je vždy z čeho uplatnit, dotaz nebyl na bonus, ani na „nevyčerpanou­“ část.

autacek

Edisone, oni na FÚ mají nějaké „informace“?

Edison

Když se správně zeptáš, tak ano.