zuzulev

Pracuji na HPP a jsem student – slevu na studenta v 2017 jsem neuplatňovala, lze vrátit dodatečně ?

Dobrý den,
v roce 2017 jsem pracovala u jednoho zaměstnavatele na HPP, měsíční příjmy přesahují v každém měsíci 5000kč. Papír poplatníka jsem podepsala (sleva sám na sebe), v té době jsem ještě do června byla studentem, ale tuto slevu jsem neuplatnovala. Nedokládala jsem žádné potvrzení o studiu a nikde ve firmě o tom nemají žádné podklady. Lze nějak zpětně uplatnit tuto slevu na kterou mám nárok? Popřípadě jak? Děkuji za odpověď.

Odpovědi
autacek

Na uplatnění slevy nárok máte i po skončení zdaňovacího období, sleva by však musela být z čeho odečíst, což ovšem dle příjmů které zmiňujete nebude Váš případ a tak to můžete zase pustit z hlavy.

ivzez

Souhlasím s Auťáčkem, z uvedeného příjmu
nebylo možné uplatnit ani celou slevu na poplatníka.

Přeplatek daně z příjmu lze vrátit maximálně
do výše odvedených záloh daně z příjmu.

Je-li situace jiná, než jak vyznívá z dotazu
a z diskuze, doplňte prosím informace.

Jestli jste nějakou daň odvedla, doložte zaměstnavateli
příjmy z předchozích zaměstnání + potvrzení o studiu
a požádejte jej písemně o provedení ročního zúčtování daně z příjmu.
Vše mu musíte doručit do 15. února.

zuzulev

Myslela jsem, zda mi bude vrácen přeplatek.

autacek

Pokud máte na výplatních páskách uvedenou nějakou odvedenou daň, tak ano, ale mzdová účtárna bude potřebovat k vámi podepsané žádosti o provedení ročního zúčtování zaplacených záloh doložení potvrzení o studiu. Druhou, trochu složitější možností je, že si daňové přiznání podáte sama.