cincina

Mám nárok?

Jsem zřizovatel pohřbu, jsem bývalá snacha od matky mého bývalého muže. Mám nárok na paragraf při zařizování pohřbu mé bývalé tchýně? V práci mi řekli, že ne a že musím sdílet stejnou adresu a v pohřebním ústavu mi sdělili, že zřizovatel, ať je to kdokoliv má nárok na paragraf jeden den.

Nejlepší odpověď
iceT

Jak je to když zemře někdo z rodiny a já chci jít na pohřeb? Mám právo na volno? Je volno proplacené? Mohu čerpat volno k vyřizování pohřbu? Jarka

ODPOVĚĎ:
Pracovní volno se poskytuje na 2 dny – při úmrtí manžela, manželky, druha, družky, potomka, dítěte a na další den k účasti na pohřbu této osoby.

Dále 1 den k účasti na pohřbu otce, matky (rodiče) a sourozence zaměstnance, rodiče a sourozence jeho manžela, stejně i manžela dítěte nebo manžela sourozence zaměstnance a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.

Na nezbytně nutnou dobu nejvýše na 1 den k účasti na pohřbu dědečka, babičky (prarodiče) nebo vnuka, vnučky zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem vdobě úmrtí ve společné domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.
Volno je s náhradou mzdy, je tedy nárok na mzdu nebo plat.