cardasek

Jaký má dopad na dědické řízení uzavření notářského zápisu o smluveném manželském majetkovém režimu?

Mám dotaz:Dobrý den . s manželkou jsme uzavřeli notářský zapis o SMLUVENÉM MANŽELSKÉM MAJETKOVÉM REŽIMU. Chtěli bychom vědět jaký to má dopad na dědické řízení v případe umrtí jednoho z nás. Děkuji. Klindera

Nejlepší odpověď
ivzez

Neuzavřeli jste notářský zápis (ten provádí notář),
uzavřeli jste »smlouvu o manželském majetkovém režimu«.

Podle NOZ, § 764, odst. 1 se v dědickém řízení posoudí majetkové povinnosti
a práva bývalých manželů podle sjednaného majetkového režimu, případně
i podle pokynů, které zemřelý manžel učinil ještě za svého života ohledně svého majetku pro případ smrti.
(Stručně: podle smluveného majetkového režimu a podle závěti)
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#p764

Podle mne (jen dohad) by v případě, že jeden druhého v závěti
nevyloučíte z dědictví, měl pozůstalý manžel dědit po zemřelém.

Nejlépe by Vám v tomto ohledu měl poradilt nebo
odpovědět notář, u kterého jste smlouvu uzavřeli.

Dědické právo v NOZ:
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#cast3-hlava3

_____

Drape, pro případné dědictví po zesnulém manželovi
je podmínkou (prosím odkaz) existence SJM?

Další odpovědi
Drap

To by musel být sjednán i režim vyhrazující vznik společného jmění ke dni zániku manželství . Jinak dědické řízení má své , zákonem stanovené postupy.

ivzez

Článek V časopisu Ad Notam (Notářská komora ČR):
»Evidence a seznam listin o manželském majetkovém režimu«
https://www.nkcr­.cz/casopis-ad-notam/detail/39_185-evidence-a-seznam-listin-o-manzelskem-majetkovem-rezimu