Avatar uživatele
namor

Malvice, peckovice a bobule jsou názvy plodů?

Potřebuji vědět jakých plodů,je to na 5 písmen.Děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? kropitko před 5059 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
panenka

ovoce to je

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Jammer

Malvice (latinsky pomum) je druh nepukavého dužnatého plodu rostlin obsahující více než jedno semeno. Semena (2) vzniklá z gynecea jsou obklopena suchomázdřitým endokarpem tvořícím tzv. jaderník (3), dále mezokarpem (4) a zbytnělým květním lůžkem (6) tvořícími dužninu a povrch tvoří exokarp (7) ve tvaru tuhé blány. Naproti stopce (1) jsou uschlé zbytky kalichu (5).

Malvice jsou charakteristickým plodem některých rodů čeledi růžovitých (Rosaceae) – nejběžnějšími příklady jsou jabloň nebo hruška, ale také hloh obecný, mišpule, jeřáb muk, jeřáb oskeruše aj. Od velmi dávných dob se některé z nich sbírají, pěstují a šlechtí jako ovoce.

Peckovice je druhem dužnatého (podobně jako malvice a bobule) resp. apokarpního nepukavého plodu (podobně jako bobule, jednoplodolistová nažka).

Peckovice má zpravidla
blanitý exokarp též epikarp (pokožka),
sarkokarpní resp. dužnatý mezokarp (dužnatá vrstva),
sklerenchymatický endokarp resp. sklerokarp – pecka, v níž může být:
jedno (oliva, ořešák královský)
více semen (bez černý, cesmína paraguayská).

Rozdíl mezi bobulí a několikasemennou peckovicí je v tom, že semena jsou u peckovice obalena vedle osemení ještě jedním obalem (endokarpem). Ten vzniká ze stěn pouzder semeníku. Mezokarp může být například také vláknitý obsahující vzduch (palma kokosová).

Bobule (bacca) je pravý dužnatý plod. Většina bobulí je cenokarpních (plody rybízů a konvalinek), vcelku vzácná je bobule apokarpní (plody samorostlíku či datle). Zvláštním typem cenokarpní bobule je bobule vysychavá (paprika, granátové jablko) a hesperidium (plod citrusů).

Zdroj: cs.wikipedia.org

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Verča

Mohlo by to být ovoce??

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek