Posspi

Mají zpěváci a zpěvačky nějakou jinou práci než jezdit po koncertech? Dá se vůbec termín definovat jako povolání?

Krásný den.

Nedávno jsem tak přemýšlel nad tím, jak si musí žít zpěváci a zpěvačky, přičemž váhám, zda mají vůbec nějakou práci, nějaké povolání. Povětšinou jde o známé osobnosti, u kterých by člověk řek, že jak se jednou dokázali prosadit v televizi, už můžou po zbytek života sedět s nohama na stole a rozhazovat bankovky, ale nemusí tomu tak být. Co třeba zpěváci, kteří na YT takovou sledovanost, jako třeba Kryštof, nemají? Tím pádem o nich ví méně lidí a oni se dostaví na koncert jednou za čtvrt roku, ne-li za rok celý. Jak to tedy je, např. Již u zmíněných Kryštofů? Myslíte, že Richard Krajčo sedí celé dny doma a užívá si peněz, rodiny a přátel? Já si nedokážu představit, že by ze mě byla známá osobnost a že bych neměl žádné konkrétní zaměstnání, sám bych se asi s výrazem ‚zpěvák‘ nedokázal smířit..

Ale na druhou stranu si říkám, že to musí být fajn, jen mi vrtá hlavou ta práce. Já chápu, že někteří interpreti píšou písně či skládají melodii dalším interpretům, ale přece to nedělají každý den po několik týdnů, než se uskuteční ten koncert..

Ani nevím, jak mě tahle otázka napadla, každopádně jako úvaha docela zajímavé, ne? Co si o tom myslíte? A mají teda zpěváci, popřípadě členové těch nejslavnějších skupin nějakou manuální práci?

Nejlepší odpověď
Dochy

Tak ti známější to určitě mají jako plnohodnotnou „práci“. A nebude to jen ježdění po koncertech. Musí si obnovovat repertoár buď tím, že sami skládají, nebo shánějí mezi skladateli/textaři, musí cvičit jak sami, tak s kapelou, nahrávají, plánují, …

Ti méně známí budou muset mít svou práci a hrají jen někde na akcích po večerech (plus zas nějaký výběr repertoáru, zkoušení, technická příprava…)

Další odpovědi
kelley

Je to „svobodné povolání“. Málokdo se tím uživí. Takže třeba ještě prodávají hudební nástroje, nebo vyučují hudbu na ZUŠ nebo soukromě apod… Četl jsem i jeden docela smutný článek o houslistovi z filharmonie, který ještě po večerech řídil autobus, aby se uživil…