talka

Mají jednobuněčná dvojčata všechny buňky identické?

A jak se liší dvojníci? (Procentem různých buněk?)

Odpovědi
Roman71

Tohle je na hlubší rozbor genetického kódu porovnávaných jedinců.
Jednovaječná dvojčata prý mají shodnou DNA, u dvouvaječných je (pravděpodobná) 50% shoda genetického kódu, ale stále jsou to originální osobnosti.

Zdroj: http://www.national-geographic.cz/clan­ky/exkluzivne-pro-national-geographic-tajemstvi-dvojcat.html#­.WBeaFh8l_VM

Mc Merkurion

… „Jednovaječná dvojčata jsou téměř identická. Jsou stejného pohlaví, mají shodný genetický základ (identickou stavbu těla, stejnou krevní skupinu, atd.). Jednovaječných dvojčat je cca 25% z celkového počtu dvojčat, vznikají oplodněním jednoho zralého vajíčka jednou spermií. Zárodečná buňka se následně rozdělí na dvě.“

…co se týče dvojníků, tak čistě teoreticky, když se podle DNA pozná člověk, měli by mít aspoň jednu buňku stejnou

Zdroj: http://www.na­seporodnice.cz/dvoj­cata-vicercata/jed­novajecna-a-dvouvajecna-dvojcata.php

Dochy

Co myslíš tím „identické“? Stejnou DNA: ano. Jsou dvojčata stejná do poslední buňky? Ne. Tady už se projeví drobné odlišnosti v podmínkách… Včetně toho že matka dá k prsu jednoho o minutu dřív než druhého. (stačí k tomu že se jedna buňka z miliardy rozdělí zatímco její protějšek ne)

Dvojníci: Pravděpodobně 100% různých buněk. Schodná podoba je víceméně jen náhodná.