Majetkové vyrovnání

Dobrý den!
Manželka, která se nedávno po 13letém manželství nově zamilovala do svého nadřízeného a odešla od rodiny, s níž mám dvě děti a na jejichž výchově se v rámci střídavé péče chci nadále podílet, se chce před rozvodem majetkově vypořádat. Problém je s bytem, kvůli kterému jsme se zadlužili, krátce před tím, než žena opustila rodinu.
V rámci privatizace jsme si poměrně výhodně koupili byt ( za 650 tis.), v němž jsme žili, je na něj hypotéka, dluh ve výši 550 tis. Kč. Manželka chce, abych si byt nechala (její nový přítel má dům), převzal dluh 550 tis. Kč a jí dal v rámci majetkového vyrovnání 300 tis.Kč s tím, že mi ten byt přece nemůže tak levně přenechat, neboť jeho tržní hodnota je vyšší. Peníze na vyplacení manželky nemám, navíc samotným splácením hypotéky se dostávám do slušných finančních problémů (z měsíční výplaty mi po zaplacení inkasa a hypotéky zůstane necelých 6 tis. Kč, což není mnoho, navíc potřebuji peníze pro děti, jež mám 14 dní v měsíci). Může nám soud přikázat, když se nějak nedohodneme, abychom byt prodali, já neměl pak kde bydlet a mít solidní zázemí pro výchovu dětí (z prodeje bytu bych nezískal víc než 500 tis., za což si s bídou mohu sotva sehnat malou garsonku, v níž si neumí představit výchovu 8 a 10letých dcery a syna)? Může manželka chtít po mně tolik peněz, když byt ještě ani není splacený? Jak mám vlastně postupovat? Děkuji

Nejlepší odpověď
Lencis

Dobrý den,
pokud s navrhovaným vypořádáním nesouhlasíte, braňte se a takový návrh nepodepisujte. V takovém případě se nebude jednat o rozvod dohodový, ale o rozvod sporný. Pak se majetkové vypořádání řeší až po rozvodu jako takovém a to buď dohodou nebo v rámci soudního řízení. To bych Vám také spíše doporučila. Není také od věci obrátit se na advokáta.

Domnívám se, že vypořádání bude řešit vlastnictví nemovitosti a hypotéku, tedy dluh jako na rozdílné věci. Přičemž hodnota bytu není v sučasné době ta za kterou byl byt pořízen ale hodnota určena odhadcem (možná lze použit odhad, který byl pořízen při žádosti o hypotéku – podle toho jak je starý) Půlku z této ceny byste asi měl vyplatit své ženě… nicméně i dluh (čímž hypotéka je) spadá do majetkového vypořádání SJM a tudíž by manželka měla půlku splatit. Nejjednuduší by bylo dle odhadu vypočítat kolik byste měl dávat ženě a odečíst půlku stávajícího dluhu a po té řešit až daný zůstatek… ale to byste museli být schopni se dohodnout.

Podotýkám, že nejsem odborník ani právník a jde jen o laickou radu. Každopádně to co jsem napsala na začátku, tedy pokud nesouhlasíte – nepodepisujte a poraďte se s právníkem. Hlavně se nenechte citově vydíraj a neustupujte. Myslete na váš budoucí životní konfort.

Přeji hodně štěstí… jak v řízení s "ex"manželkou tak i v dalším životě.