Kelt

Má zaměstnavatel právo prohlížet svým zaměstnancům osobní věci?

Na pracovištích mají zaměstnanci skříňky, do které si dávají věci, oblečení, případně nákup apod. Zajímalo by mne, zda má zaměstnavatel právo do těch věcí nahlédnout. Zda může vyzvat zaměstnance, aby mu ukázal, co v té skříňce má. V zákoníku práce to myslím není. Na jedné straně existuje ochrana osobních údajů, na druhé straně by zaměstnavatel měl dle možností předcházet případným škodám. Možná jsem si odpověděl sám, ale pokud odmítnu výzvu k ukázání skříňky…?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, má na to právo stejně jako právo na ukázání tašky při odchodu

Další odpovědi
nyjono

Když kontroluje skříňku či tašku při odchodu, jak to souvisí s ochranou osob.údajů? To máš ty údaje vyvěšeny ve skřínce?

Nuk nuk

V určitých případech n ato právo má. Záleží na okolnostech, samozřejmě. Neměl by Vám tašky prohlížet, bezdůvodně a bez Vašeho vědomí. Ale v podnicích, kde se pracuje s penězi, cennostmi, nebo třeba i s větším množstvím zboží apod. je to jistý druh prevence. Stejně tak má právo to udělat, pokud ví, že se něco ztratilo/ ztrácí a hledá viníka.
Pokud odmítnete tašky ukázat, minimálně na Vás padne podezření. Člověk s čistým svědomím obvykle problém nemá.
O osobní údaje v tomto případě vůbec nejde. Ty máte v OP a zaměstnavatele zajímají v tu chvíli jiné věci. Navíc zaměstnavatel Vaše osobní údaje zná.