Avatar uživatele
Registrovaný

Má učitel(ka) na základní škole právo zabavit žákovi mobilní telefon? Pokud ano, na jak dlouho? Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

podívej se do školního řádu. Začal bych tím, že žák má povinnost nevyrušovat při vyučování.
Doplňuji:
Tak si dovolím reagovat na Psychotica: Jsem přesvědčen že školní řády škol jsou v souladu se zákony. Proto si myslím, že je nejjednoduší mrknout do školního řádu a až když tam nenajdu co potřebuju budu hledat dál.
Osobně (ale nevím nakolik je to v souladu se zákony) nevidím problém s tím zabavit dítěti cokoli co narušuje výuku, pokud zabavení nezpůsobí další škody. + osobní předání rodiči, pokud se chce zastavit.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Všichni radí podívat se do školního řádu, ale školní řád je jen interní instrukce, která nemá právní moc. Kdyby ve školním řádu byla zmínka, že učitel žáka může praštit, stejně ho praštit nesmí, protože zákon je nadřazený interním řádům.

Ve skutečnosti (myslím) existuje zákon, že učitel může žákovi odebrat předmět ohrožující výuku. POUZE DO KONCE VYUČOVACÍ HODINY! Pokud učitel řekne "do konce roku", může si rodič stěžovat a předmět mu musí být navrácen.
Doplňuji:
*Toto zřejmě platí pouze u základních škol. Na vyšších stupních vzdělávání by s tím byl asi problém, protože se podepisují papíry, že budeš dodržovat školní řád a bla bla..., takže ačkoli by žákovi podle zákona nejspíš stejně museli předmět vrátit, mohli by ho za nedodržení školního řádu místo toho klidně vyloučit, pokud by si stěžoval.


Avatar uživatele
Zlatý

Avatar uživatele
Zlatý

Pravidla pro používání mobilů jsou daná školním řádem. Pokud je někdo nechce dodržovat, měl by následovat trest. Podle mého by měl mít učitel právo mobil hodit na zem a rozšlápnout. Vůbec se mi nelíbí, že o svých právech často mluví ti, kteří jako první nedodržují stanovená pravidla.


Avatar uživatele
Zlatý

Ano, nejčastěji do doby, než si pro něj do školy přijde zákonný zástupce.
Přesně to bude ve školním řádu tvé školy.

Psychotic, z čeho soudíte,
že by se školy neřídily platnými zákony?

Školní řády jsou samozřejmě psány s ohledem na platnou legislativu.
(Kdyby zákony každý dodržoval stejně jako školy, žilo by se v ČR lépe.)


Avatar uživatele
Bronzový

Je to napsáno ve školním řádu.


Avatar uživatele
Registrovaný

Ve školních řádech se píše pouze o tom, co žák nesmí dělat, v tomto případě používat mobil v době výuky, nikde není psáno, že mu ho učitel může zabavit. Učitel ti nemůže zabavit mobil - dalo by se to brát jako krádež, maximálně ti může napsat poznámku :)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Tak mi to nedalo a jeden školní řád jsem si našel. Ve školním řádu je odkaz na pravidla pro používání mobilů a jiné elektroniky. Zde je jeden z bodů:

Vyučující může mobilní telefon žákovi zabavit v případě, že žák poruší kterékoli z předcházejících pravidel. Vyučující uloží zabavený přístroj v trezoru školy a neprodleně informuje zákonného zástupce žáka o porušení pravidel a možnosti vyzvednout si telefon ve škole.

Podle mně je to tak v pořádku.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2595
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1268
Zlatý ivzez 750
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 539
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.