Avatar uživatele
hanum

Ma smysl hlasit pojistnou udalost po bource – odpalena lednice?

Vcera se u nas (Ostrava) prohnala silena bourka okolo pulnoci. Rano jsem zjistila, ze lednicka (vestavena s mrazakem) dela divne zvuky (sepne, chvili vrci a ticho, interval cca 10 min) a vse je temer rozmrazene. V noci minimalne dvakrat vypadl proud, benzinka vedle nas byla bez proudu az do poledne, byl tu Cez a lezli na trafo neco delat, takze to nebyl asi uplne sranda vypadek..
Ma smysl tohle hlasit na pojistovnu jako prepeti? Neni mi jasne, jak jim to dokazu, ze x krat vypadl proud a vlastne jak jim vubec dokazu, ze lednicka chcipla kvuli vypadkum?
Dekuji za rady a zkusenosti.

Zajímavá 0 před 253 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

  1. ověřite si, že máte skutečně pojistku na škodu způsobou přepětí a zda je tam nějaká spoluúčast
  2. zjistěte nebo se poraďte s elektřikářem, v jakému stavu ta lednice je a jestli to byl jen výpadek nebo přepětí (že bylo závada „venku na trafu“ nebo že lednice vytekla není podstatné)
  3. ujasněte si, jakou můžete prokázat škodu

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hlada

Když už si pojištění platíte, tak to pojišťovně nahlašte. Můžete si zjistit, zda se také něco nepoškodilo na benzínce. Protože ale plnění pojišťovny je v těchto případech chybou v pojistných výlukách a člověk nenašel zdraví na hnoji, je lepší mít pro tyto zcela mimořádně výjimečné události finanční rezervu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Pokud máte pojistku, která to řeší tak jistě. Jinak by pojistka neměla smysl. Od toho mají odborníky, kteří to posoudí.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Pokud ji máš pojištěnou, tak určitě smysl to má.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Ta bouře pět minut po půlnoci byla fakt hnus, přímo mě to na Prajzské trefilo a nepomohlo plakat, nachystal jsem si jen silnou baterku a v trenclách a tílku obul pevné, kvalitní boty. A není přepěťová ochrana dnes již povinností? Ovšem bůhví, jak vám ti technici v lokalitě opravili soustavu, třeba ti něco jede jen na dvě fáze a ani o tom nevíš, to se klidně může stát 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

zjentek:
Přepěťová ochrana pokud vím není povinností. A s přepěťovkama je to dost magie. Pokud chceš dělat přepěťovky, měl bys je mít postupně i na přívodech. Polde informace výrobce použít prodlužku s přepěťovkou je víceméně o ničem, protože ta zásuvková přepěťovka je dimenzována jen na určitou míru přetížení a bez předřazené přepěŤovky vyšší úrovně bude pravděpodobně zničena při první blízké bouřce.
(Kdysi jsem to trochu studoval, kolega navrhoval přepěťovky, když jsme dělali repase linky ve fabrice)

Nový příspěvek