hanum

Ma smysl hlasit pojistnou udalost po bource – odpalena lednice?

Vcera se u nas (Ostrava) prohnala silena bourka okolo pulnoci. Rano jsem zjistila, ze lednicka (vestavena s mrazakem) dela divne zvuky (sepne, chvili vrci a ticho, interval cca 10 min) a vse je temer rozmrazene. V noci minimalne dvakrat vypadl proud, benzinka vedle nas byla bez proudu az do poledne, byl tu Cez a lezli na trafo neco delat, takze to nebyl asi uplne sranda vypadek..
Ma smysl tohle hlasit na pojistovnu jako prepeti? Neni mi jasne, jak jim to dokazu, ze x krat vypadl proud a vlastne jak jim vubec dokazu, ze lednicka chcipla kvuli vypadkum?
Dekuji za rady a zkusenosti.

Odpovědi
Pepa25

  1. ověřite si, že máte skutečně pojistku na škodu způsobou přepětí a zda je tam nějaká spoluúčast
  2. zjistěte nebo se poraďte s elektřikářem, v jakému stavu ta lednice je a jestli to byl jen výpadek nebo přepětí (že bylo závada „venku na trafu“ nebo že lednice vytekla není podstatné)
  3. ujasněte si, jakou můžete prokázat škodu

Hlada

Když už si pojištění platíte, tak to pojišťovně nahlašte. Můžete si zjistit, zda se také něco nepoškodilo na benzínce. Protože ale plnění pojišťovny je v těchto případech chybou v pojistných výlukách a člověk nenašel zdraví na hnoji, je lepší mít pro tyto zcela mimořádně výjimečné události finanční rezervu.

elkon

Pokud máte pojistku, která to řeší tak jistě. Jinak by pojistka neměla smysl. Od toho mají odborníky, kteří to posoudí.

Drap

Pokud ji máš pojištěnou, tak určitě smysl to má.

zjentek

Ta bouře pět minut po půlnoci byla fakt hnus, přímo mě to na Prajzské trefilo a nepomohlo plakat, nachystal jsem si jen silnou baterku a v trenclách a tílku obul pevné, kvalitní boty. A není přepěťová ochrana dnes již povinností? Ovšem bůhví, jak vám ti technici v lokalitě opravili soustavu, třeba ti něco jede jen na dvě fáze a ani o tom nevíš, to se klidně může stát 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Dochy

zjentek:
Přepěťová ochrana pokud vím není povinností. A s přepěťovkama je to dost magie. Pokud chceš dělat přepěťovky, měl bys je mít postupně i na přívodech. Polde informace výrobce použít prodlužku s přepěťovkou je víceméně o ničem, protože ta zásuvková přepěťovka je dimenzována jen na určitou míru přetížení a bez předřazené přepěŤovky vyšší úrovně bude pravděpodobně zničena při první blízké bouřce.
(Kdysi jsem to trochu studoval, kolega navrhoval přepěťovky, když jsme dělali repase linky ve fabrice)