Mimozemšťan

Má slovo střevíce něco společného se střevem?

Jak to vzniklo? Co mají boty společného se střevem?

Nejlepší odpověď
quentos

Ano. Střevo i střevíce mají podle Českého etymologického slovníku J. Rejzka společný praslovanský základ „červьjь“ (ь = měkký jer), což se považuje za příbuzné s výrazem „červo“ a to z indoevropského *(s)ker-u̯-" „co je odřezáno“, tedy vlastně ‘co je uděláno z odřezané kůže’.

Podle Rejzek J.: Český etymologický slovník, LEDA 2001: 642.

Další odpovědi
marci1

Pravděpodobně ano. Toto pojmenování nízké lehké obuvi-střevíc totiž s největší pravděpodobností pochází z indoevropského sker- řezat. Zatímco střeva byla to, co je vyříznuté z břicha, střevíce byly to, co je vyrobené z odřezané kůže.
Více ve zdroji. 🙂

Autor: Michal Novotný

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/stre­vo--157117

zjentek

Možná nositelku.