Lukáš Rusek

Má řeka Nil slanou nebo sladkou vodu?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jednak si musíš ujasnit termíny „slaná“ a „sladká“ voda. Sladká voda (jezerní, říční, z kohoutku atd.) ve skutečnosti sladká NENÍ, je to pouze voda s nízkým (nikoliv však nulovým) obsahem solí. (bez solí, resp. s naprostým minimem příměsí je destilovaná voda)

Naopak mořská voda má již vyšší koncentrace solí (+/- 3,5%), což už je pokud jí ochutnáš znát, je chuťově slaná. Pití slané mořské vody tě na rozdíl od té říční „sladké“ totiž klidně i zabije, zemřeš na dehydrataci, což je již jiný problém nevzathující se k otázce.

Každpádně salinita Nilu (i ostatních řek) směrem od pramenů stoupá až k jeho ústí (deltě), kde se mísí jeho „sladká“ voda se slanou mořskou (za přílivu) a této směsi sladké a mořské vody se říká voda brakická.

Striktně ovšem lze říci, že voda Nilu (i jakékoliv jiné řeky) OBSAHUJE sůl po celé své délce (v jakkoliv malém množství), ergo se dá nazvat i „slanou“, ovšem rozdíl mezi slanou a nepitnou mořskou vodou a nepatrně slanou pitelnou vodou říční je ZNAČNÝ. (i když jen šílenec by se těch chcanek zkusil napít) U Nilu, který splavuje jako jediný svod po své cestě zejména v dnešní době kdeco (uvědom si už jen dosah hnojení při současném intenzivním zemědělství) je salinita značná a jsou tací, kteří ho nazývají otevřenou stokou. (kterou de facto JE) ;) :D :D

Tudíž odpověď vzhledem k výše uvedenému zní: V Nilu až k ústí proudí to, čemu se obecně říká „sladká voda“, jakkoliv s obsahem solí.

Další odpovědi
annas

Nil je sladkovodní řeka a zásobuje Egypt většinou sladkou vodou. Historicky se civilizace kolem řeky Nilu dokázaly vyhnout problému nadměrné likvidace orné půdy ničením solí tím, že místo zavlažování svých plodin využívaly přirozené záplavy Nilu,.

Od vybudování přehrady Asuan se však v řece hromadí sůl, protože řeka teče pomaleji, není tak rychlá, , aby zabránila hromadění slané vody ze Středozemního moře, třeba při záplavách. Navíc řeka vlivem horka také víc vysychá.

Vnější okraje delty, některé pobřežní laguny zvyšují úrovně slanosti ze Středozemního moře.

Ale ani zvýšená slanost nezměnila Nil z řeky sladkovodní na řeku slanou Bohužel způsobila environmentální problémy, protože sůl se také hromadí v půdě a snižuje její úrodnost.

https://www.re­ference.com/ge­ography/nile-river-saltwater-freshwater-e3809f1

Kepler

Jen doplním: jako každá řeka, i Nil je voda povrchová, původem z dešťových srážek v tropické Africe. Jinak by se ani nemohla používat k zavlažování polí v okolí Nilu. Nilská oblast díky tomu umožnila vznik starověké egyptské říše. V oblasti nilské delty tam nějaká ta brakická voda může být, ale ne moc, příliv ve Středozemním moři je celkem malý.

Pepa25

Řeka Nil vytéká z Viktoriina jezere (též Ukerere), což je druhé největší sladkovodní jezero na Zemi. Stačí?
(Slaná jezera existují, ale marně přemýšlím, jestli existuje „slaná“ řeka, jediné, co mě napadá je toto: https://mapy.cz/s/3wibK )