Metalman

Má OSVČ na hlavní činnost nárok na podporu, když je zároveň zaměstnancem na 0,3 úvazek?

(jedná se mi o jednorázový příspěvek od státu do výše 25 000 kč – podpora při podnikání způsobená Covid 19)

Hlavním příjmem je živnost (hlavní činnost) – která je i nahlášená na sociálním a zdravotním. Vedlejší činnost (také nahlášená) je pracovní úvazek velikosti 0,3. Jen se mě jedná, zda mě úvazek (stabilní příjem) nevyřazuje z této podpory. Ostatní podmínky splňuji. (délka živnosti, propad příjmů, atd.)

Nejlepší odpověď
Edison

Jde o to, co je hlavním příjmem. Pokud zaměstnanecký poměr není hlavním pracovním poměrem, pak si myslím, že ano, za splnění dalších podmínek.

Jen narychlo jsem našel:

Jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně).
Vykonávaná činnost je činností hlavní,
vykonávaná činnost může být i činností vedlejší, pokud OSVČ současně nevykonává zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění
OSVČ byla aktivní ke dni 12. března 2020. Případně může jít také o OSVČ, která svou činnost aktivovala později, za předpokladu, že její činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání)
OSVČ prohlásí, že nemohla tuto činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády (a to zejména z některého z důvodů, jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti)

Z toho vyplývá jedno: Pokud se ti HPP nezapočítává do důchodu, ale do důchodu se ti započítává živnost, pak nárok je, pokud z HPP odvádíš zdravotní pojištění, pak nárok není.

Doporučuju ale najít přímo znění zákona.

Zdroj: https://www.mfcr­.cz/cs/aktual­ne/tiskove-zpravy/2020/mf-spousti-primou-podporu-pro-zasazene-o-38055

Další odpovědi
Kazatel

Ne, nemá.

Metalman

Hlavním příjmem je živnost (hlavní činnost) – která je i nahlášená na sociálním a zdravotním. Vedlejší činnost (také nahlášená) je pracovní úvazek velikosti 0,3. Jen se mě jedná, zda mě úvazek (stabilní příjem) nevyřazuje z této podpory. Ostatní podmínky splňuji. (délka živnosti, propad příjmů, atd.)

Edison

Myslím, že právě nevyřazuje, jestli je příjem trvalý není rozhodující, podle toho, co jsem našel je rozhodující, jestli tím pracovním úvazkem jsi účastníkem zdravotního pojištění. Ale opakuji, najdi zákon, to co jsem sem dal je „jen“ návrh a nevím, jestli tam nedošlo ke změnám. Jinak určitě ti na to relevantně odpovědi na FÚ.

autacek

Příspěvek smazán administrátorem.

Edison

Příspěvek smazán administrátorem.

Edison

Příspěvek smazán administrátorem.