Lul

Má frazém stálou či kontextovou stylovou hodnotu?

Já bych jej zařadila do kontextová dle různých definic, ale jistá si nejsem. A pokud je frazém součástí textu jen jako ukázka, mění se tím jeho stylová hodnota?
Doplňuji:
Reaguji na annas: frazém je součástí odborného textu, kde slouží ale pouze jako ukázka užití slov „pravý“ a „levý“ (např. to je to pravé, je to ten pravý atp.)

Nejlepší odpověď
annas

Otázka není přesná, záleží na kontextu a užití frazému, stylu atd.

Frazém má ve slovníku jasný význam. Jenže jedna věc je význam slova, ale druhá věc je kontext. Takže podle kontextu poznáme, na co fráze reaguje a k čemu se vztahuje. Takže původní význam je často posunutý, ale jeho hodnota se nemusí měnit.

Víte, že stylové hodnoty se neshodují se stylovým významem, ale souvisejí s vytvořením a vnímáním textu.

Jediný frazém mívá více „stylových významů“, ale jeho hodnota může být vždy stejná, tedy stálá. .Frazémy mohu mít hodnotu kontextovou, stálou, příznakovou podle stylu atd.

Doplňuji:
Těžko se odpovídá bez kontextu., jak jsem napsala. Proto uvažuji.

Doplnila jste, že jde o odborný text, jenže v něm by se neměly frazémy objevovat, Znaky odborného stylu určitě znáte. Neřeším, neznám důvod užití, pozor, aby nedošlo „k mlžení“.

Frazémy bych brala jako záměrně užité v kontextu, tedy jako kontextovou stylovou hodnotu.

Více diskuse.
.

Další odpovědi
anonym

Frazém neboli frazeologismus je ustálené spojení slovních tvarů slov s vlastním významem. Jedná se například o sousloví, rčení, pořekadlo, přirovnání či přísloví apod. Frazeologismy většinou výrazně posunují původní význam slov směrem ke zcela jinému smyslu sdělení.