Dismas

Má české sloveso brojit něco společného se srbským slovem broj (číslo)?

Nejlepší odpověď
annas

Má. Slovo brojit má společný základ s dalšími slovy.

"brojit ‘horlivě vystupovat proti něčemu’.Takto jen č.a slk.

Stč. brojiti sě ‘hemžit se, rojit se’ (snad přikloněním krojiti sě), p. broić‘ činit zle, vyvádět’. ,

V srbštině a chorvatštině bròjiti‘ počítat’,brôj‘čís­lo’.

Východiskem je asi psl. *briti ‘holit, řezat’ (srov. r. brit’ tv. a :břitva) z ie. *bhrei-, což je rozšíření kořene *bher- ‘řezat’ . Od*briti je *brojь( zbroj) (podobně :bít- : boj) a od toho *brojiti.

Jihoslovanský význam ‘počítat’ je přenesený z ‘dělat zářezy". "

Jiří Rejzek: Etymologický slovník

Seznam.cz

Podle starých moravských písní (Horňácko, Dolňácko) , pocházejících z dob, kdy do tohoto významného historického území přicházeli lidé z chorvatské země, ti jsou dodneška také v Rakousku, z dob 30. leté války, pochází toto slovo z jižních zemí. Stojí za zmínku, že kolem roku 1930 ± oblast Jadranu bratrská země. Byli jsme tedy bratři. Jestli se v dobách bojů proti vpádu muslimů lišila řeč Srbů a jejich sousedů, to nemusíme věřit některým českým badatelům, protože těmto vědám nebylo v minulosti přáno a vědec, zaměstnanec si mohl bez kontroly napsat cokoliv. Pro nejasnost významu slova brojiti by bylo vhodné skončit s používáním a přenechat v místních tradicích, nebo dát do kategorie poezie. Význam slova brojit, si vybavuji hromadně domlouvat útok, chystat, bránit ve smyslu někoho potrestat, zabít.

annas

Je vidět, že se na vývoj jazyka díváte zjednodušeně, etymologové jsou podle vás břídilové.:-))