Pavlina.K

Má cenu dnes studovat pedagogiku?

Dočetla jsem se, že spousta studentů z pedagogický fakult po vystudování vulbec nenastoupí do školství, kvůli příliš nízkým platům. Pořád se rozhoduji co jít studovat (už příští rok, letos maturuji) a pedagogika je obor, který by mě i zajímal. Zajímalo by mě jak těžké je najít uplatnění a jestli jsou učitelské platy v ČR opravdu tak nízké. Popřípadě kdybych pak nešla učit na školu (SŠ či VŠ) jestli najdu uplatnění i jinde. Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Víte, co obnáší obor pedagogika? Ta nesouvisí přímo s učitelstvím, absolventi nacházejí uplatnění

" v institucích formálního vzdělávání a k nim přidružených úřadů (např. odbory školství na magistrátech měst i na krajských úřadech), dále na různých pozicích odborníků na vzdělávání ve státní správě a samosprávě.

Dále se absolventi uplatňují ve vzdělávacích agenturách, konzultačních společnostech, neziskových organizacích i státních výchovných a vzdělávacích institucích, v nichž se realizují výchovné a vzdělávací aktivity přednostně využívající zkušenostně-reflektivní učení.

Rovněž absolventi nacházejí uplatnění jako výzkumní pracovníci v oblasti vzdělávání na různých výzkumných pracovištích." atd
https://www.mu­ni.cz/uchazeci/na­vazujici-magisterske-studium/vyberte-si-obor/493-pedagogika

Předmět pedagogika se učí jen na některých středních školách, ale musíte mít vzdělání učitelské, nikoliv odborné.

Pro funkci učitele je třeba vystudovat učitelství a skončit jako mgr., abyste našla uplatnění. na všech typech škol.

--
Myslím si, že s těmi pplaty ty to není tak drastické. Co slyšíte ,vždy nemusí být pravda, záleží na tom, co kdo považuje za málo peněz. Situace se může změnit.

Další odpovědi
led

Má. Nech sa deje s politickým zriadením a ekonomikou čokoľvek pedagogika bude treba. Ovšem, pokiaľ chcete z toho zbohatnúť, obzrite sa za inou profesiou.

xxx3

Jestli má, či nemá cenu, to si musí každý zodpovědět sám. Ten „nízký“ plat může být na maloměstě ještě nadprůměrný, ale jistě závisí i na konkrétní škole a zřizovateli. Najít uplatnění je dnes pro učitele spíš snadné, protože naprosto fatálně chybí lidi. Ti, kteří nejdou do školství, jistě nacházejí uplatnění celkem snadno, jinak by jich tolik neodcházelo. V současnosti zůstává ve školách tak čtvrtina absolventů (těsně po absolvování až polovina, ale dost velká část odchází do dvou let mimo školství). Odchází se však i z jiných důvodů, než jsou peníze. Představy absolventů o tom, co obnáší učení, jsou dost často hodně odlišné od reality, naši absolventi mají pouze minimální množství náslechových hodin a praxe, takže řadu z nich čeká až ostrá zkouška ohněm. Pak je tu další věc – v současném školství už dlouhou dobru roste a sílí hydra byrokracie a každým rokem se školy (tedy ředitelé, ale i učitelé) musí vypořádávat s novými předpisy a požadavky. To se na fakultách samozřejmě neučí, stejně jako řada praktických dovedností – jak jednat s rodiči, jak vést dokumentaci. Řada nadšenců, kteří by chtěli učit, může snadno zjistit, že na samotné učení zbývá stále méně času.

Drap

To ti nikdo neřekne. Než dostuduješ, tak se situace může změnit. V současné době je nedostatek kvalifikovaných pedagogů. Co to je malý plat? Někdo tvrdí že jsou ve školství platy malé, jiný že jsou velké. To si musíš zhodnotit sama. Cenu má studovat cokoli. Každým poznáním zvyšuješ svoji hodnotu.