markos 111

Lze zabavit věci nezletilému?

Dobrý den, může rodič dítěti zabavit např. hodinky, které dostal od dědy, protože chlapec neplnil své domácí povinnosti? Na základě jakého práva může / nemůže?

Odpovědi
Pepa25

Zákon úmyslně neříká, jaké tresty jsou možné či přiměřené, protože to závisí na věku, okolnostech atd. Pouze říká, že rodiče „mají právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními“ v zájmu „ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku“.
Ve vztahu k majetku se řeší především majetek „nikoliv zanedbatelné hodnoty“ – ten musí rodiče řádně spravovat.
Ale především mají rodiče rodičovskou odpovědnost …

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89?text=857

Mc Merkurion

… že si hned všichni zjišťujou, jaký maj práva, ale že mají taky nějaké povinnosti, to je ani nenapadne … jen tak pro srandu králíkům ty hodinky rodič asi nezabavil …
… to jsme to dopracovali …
… na základě práva: „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“ >>> ŽIVÍ TĚ !!!

Edison

Snad ne zabavit, ale zadržet. To jsou dvě zcela různé věci. Za nezletilého stále odpovídají rodiče. Tak na základě toho.

Drap

Může, rodič je odpovědný za dítě a vše s tím související. To je právo a povinnost rodiče. Kdyby dostal nezletilý od dědy funkční samopal, tak by mu ho rodič taky nemohl odebrat?

zjentek

To je teda pěkně hnusnej trest… bych asi vymyslel něco jinýho. Na věci bych potomkovi raději moc nesahal, to se může na starý kolena PĚKNĚ VYMSTÍT!

Drape, kdyby dostal nezletilý od dědy funkční samopal, tak by děda jistě zavřeli. (;