Avatar uživatele
anonym

lze vyléčit narcistu?

Po půl roce, co jsem se rozešla s přítelem, jsem zjistila, že trpí narcistickou poruchou. Rozchod s ním údajně velmi otřásl,nečekal, že to udělám, protože mě měl dlouho ve své moci. Nyní se už z toho dostal, jeho dcera mi řekla,že je dokonce mnohem lepší než dřív a mne napsal, že to byla největší škola, kterou v životě dostal. Je možné, aby se po takovémto šoku aspoň částečně vyléčil ze své nemoci?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4472 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lencis

V psychologii znamená strukturální poruchu osobnosti, při níž člověk přehnaně oceňuje sám sebe a stejné hodnocení vyžaduje i od svého okolí, které se snaží ovládat a využívat, závidí druhým jejich úspěchy a podobně.

Poruchy osobnosti (dřívějším názvem psychopatie) jsou souborem trvalých povahových odchylek vytvářejícím nevyváženou a nenormální osobnost, u níž jsou některé její složky příliš zdůrazněny a jiné potlačeny. Porucha negativně ovlivňuje chování a prožívání i uvažování postiženého, ztěžuje jeho zařazení do společnosti a vytváření mezilidských vztahů. Rozvíjí se již od dospívání a trvá po celý život, byť se ve středním věku a stáří stává méně výraznou.

charakteristické znaky narcistické osobnosti:
- velikášskké představy o vlastní důležitosti
- fantazie o úspěchu, moci, vlastní skvělosti, kráse, ...
- potřeba nekonečného obdivu
- víra, že je "zvláštní", elitářství
- vyžaduje zvláštní privilegia
- chybění empatie, využívání druhých
- arogance, zpupnost
- téma závisti
- neustále se porovnává a soutěží
- vnitřní přesvědčení a logika: "Když se mnou druzí zacházejí normálně, znamená to, že si o mně myslí, že jsem horší. Jsem originál, potřebuji speciální pravidla."

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Naprosté vyléčení není možné !!!

Lze jen držet nemoc na uzdě a to vhodnou terapií. A bohužel platí to co například u alkoholika... nikdy nebudete mít vyhráno. Pokud se rozhodnete s přítelem zůstat budete potřebovat hodně trpělivosti, obětavosti a lásky, protože jednoduché to rozhodně nebude :-(

V procesu terapie pacient zakouší různá narcistická zranění a jeho citlivost na ně se v terapii mění, zmírňuje. Ústup narcistické zranitelnosti se projevuje zejména vzrůstem tvořivosti, smyslu pro humor a schopnosti sebeironie. Cílem terapie obecně je dosáhnout takového vnitřního naladění, aby byl pacient přijímán sám sebou takový, jaký skutečně je.

více ještě např zde:
http://www.help24.cz/…

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/P orucha_osobnosti

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Michal

V zásadě ne ! Je to psychopatická porucha osobnosti s mnoha nevhodnými projevy a návyky.Vhodná terapie může zmírnir tyto návyky a "chytrý" pacient je začně umně skrývat. Buď přijmete sudbu a zbavíte se trápení, nebo přitele po dohodě opustíte.Pokuste se o maximum taktnosti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dandi

Určitě ne =)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
alenka901

viz, odkaz

Zdroj: http://derewi.blog.cz/0610/nar cismus-porucha-osobnosti-diagn oza

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Attack-design

ano, ale dávejte si po případném opětovném chození pozor a při první známce vemte čáru

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví