Hofik007

Lze tlačit motorku po silnici a po městě ?

Zdravím měl bych otázku zda by šlo tlačit motorku, která má víc jak 50ccm
Kdybych ji tlačil a nejel na ní, bylo by to v pohode ?

Odpovědi
Filip84

Ano, ale v takovém případě jsi řidič a motocykl je vozidlo – v tom je rozdíl oproti tlačení mopedu, nebo jízdního kola.

Z povahy věci má každý řidič povinnost počínat si ohleduplně a ukázněně tak, aby nikoho neohrožoval a neomezoval nad míru nezbytně nutnou. U jízdního kola, nebo třeba drožky, nemůžeš po řidiči legitimně chtít, aby jel rychleji, protože je to dáno jeho kondicí, kondicí zvířete atp.

U řidiče motocyklu můžeš legitimně očekávat, že na tom motocyklu pojede, a že nebudou-li tomu bránit jiné okolnosti, pojede, v obci, zhruba povolenou rychlostí. Pokud je motocykl nepojízdný, no tak je nepojízdný, tlačení je legitimní a vozidlo se pohybuje sice pomalou jízdou, ale nikoli bezdůvodně. Pokud je motocykl pojízdný, i když třeba s poruchou převodovky, že bude pomalejší, nebo něco podobného, tak jeho (svévolné) tlačení může být kvalifikováno jako obtěžování bezdůvodně pomalou jízdou. Samozřejmě, pak záleží na hustotě provozu a dalších objektivních okolnostech, v žádném případě netvrdím, že (každé) svévolné tlačení pojízdného motocyklu po silnici je přestupkem.