Lze se skutečně zbavit červotoče (tesaříka) pomocí octa a jaru?

Mám napadený krov červotočem umrlčím a tesaříkem krovovým. Moje finanční situace není příznivá natolik, abych mohl kupovat drahé prostředky s nejasným účinkem, popřípadě zaplatit firmu. Na internetu jsem hledal radu, jak se zbavit červotoče. Našel jsem toto:
„Nejlepší a osvědčený recept, jak se zbavit červotoče, je velice jednoduchý a nenákladný.
Do neředěného octa přidáme jar na nádobí, můžeme přisypat pepř a zamícháme. Jar ocet trochu zahustí a potom tolik nestéká. Důkladně potíráme napadená místa, roztokem nešetříme. Červotoče již nikdy nespatříte. Je to ekologické a zdravotně nezávadné“.
Chtěl bych zeptat, zda tento návod skutečně funguje? Lze aplikovat i na tesaříka krovového, který páchá největší škody? Mohu použít pro vyšší účinnost 25% kyselinu octovou?

Odpovědi
dědapetr

skušenost nemám,ale zde taky jedna rada:Proti dřevokaznému hmyzu je vhodný prostředek Lignofix-I-profi (podrobnější informace na www.qualichem.cz) , který likviduje dřevokazný hmyz ve všech stádiích, vajíčka,larvy i dospělce. Problémem však bude povrchová úprava, lakovaný povrch, prostředek ( i jiné druhy) se musí vsáknout do dřeva. Profesionální likvidace hmyzu ( plynování, vysoké teploty a pod.) není amatersky reálné. Pokud je napadení červotočem pouze minimální, zkuste Lignofix aplikovat injekční jehlou.

venkovan

Nevím jestli to zabere, ale možná, že jar ucpe póry ve dřevě a breberka se udusí. Taky se dělává, zejména u tesaříka, že se ochranný prostředek stříkne stříkačkou přímo do otvoru.
Za zkoušku nikdo nic nedá, Tak proč nezkusit.

postcd

bylo tu zmíněno ucpání pórů ve dřevě. četl jsem jednou článek na téma péče o krovy a bylo tam právě varováno před nátěrem krovů hmotami, které dřevo uzavřou, příčinou je trouchnivění dřeva zevnitř, nemůže dýchat.