taosan

Lze s benzínem míchat jakýkoliv olej?

Jedná se o sekačku s dvoutaktním motorem

Nejlepší odpověď
cochee

1. Ano, s benzínem lze smíchat jakýkoliv olej. 2. Do sekačky s dvoutaktním motorem je nutno použít směs benzínu s olejem určeným k mazání dvoutaktních motorů, rozhodně ne s jakýmkoliv olejem (usmažil by sis hranolky na motorovém oleji, případně mazal bys motor auta olivovým olejem? Já myslím, že ne.). Ten olej je běžně k dostání, samozřejmě i od více výrobců, velmi často je označován jako olej M2T (i od různých výrobců). Není třeba se bát o cenu, do jednoho litru benzínu (v současných cenách kolem 31–32 Kč) se přimíchává množství oleje v ceně kolem 2–5 Kč (záleží na ceně oleje M2T a na předepsaném poměru míchání).

Další odpovědi
aliendrone

Obecně ANO, ovšem pro účel mazání motoru (dvojtaktního) pouze MOTOROVÝ olej. Tedy, ne že by ti to neběželo třeba na jedlý potravionářský olej, jen ten motor dostane víc záhul a rychleji odejde v důsledku opotřebení nedostatečně/nek­valitně promazaných součástí. Ruku na srdce, ono to chvíli poběží i úplně BEZ oleje, do doby než motor vylágruješ a vyhodíš (oprava se nevyplatí).

Ideální je jak píše cochee olej M2T (určený pro mazání dvojtaktů). Ne že by byl nějak „speciální“, naopak, je to nejsprostší motorový olej – úplně bez aditiv či detergentů. Logicky je nepotřebuje, protože se provozem tak jako tak spálí („vyběhne výfukem“, všechna aditiva s ním a ta spálením mohou vytvářet těžko odbouratelné emise).

I když… už jsem viděl dvojtaktní „speciální“ motorák na ředění benolu, který slibuje díky přísadám kdesi cosi, otázkou je, zda-li jde o reklamní kecy (něco tam „přidali“, ovšem relativně beze smyslu jiného, než je zvýšení prodejnosti a ceny) NEBO skutečně to má ZNATELNÝ efekt. Každopádně cena olejů do benzínu pro dovjtakty je o dost nižší (právě díky tomu, že nemají přísady, druhak ani jeho další vlastnosti (např. ohledně odolnosti vůči zvětrávání) nejsou bohviečo (o5 – protože to NENÍ POTŘEBA, když se provozem spálí).

Jinak – můžeš použít normální motorový olej do auta (při STEJNÉM poměru ředění), nijak tím motoru neublížíš. Je to jen s ohledem na jeho mnohem vyšší cenu neekonomické.

Rozhodně ale nedoporučuji použít JINÝ olej, než motorový. Tedy žádný převodový, jedlý, hydraulický atd. ;) :D :D

plebs

Měl by to být olej M2T nebo 2T poměr dle doporučení výrobcem směs nepoužívat starší než půl roku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.