JanekM

Lze přes pojišťovnu najít majitele vozu?

Zdravím. Už víc jak rok pozoruju, jak kousek od mého bydliště stojí na parkovišti opuštěná Mazda 323. Je mi toho auta celkem líto. Podle SPZ se dá zjistit pojišťovna a mě zajímá jestli se dá pak přes pojišťovnu nějak kontaktovat majitel nebo to nelze?
Nebo neznáte někdo nějaký legální způsob, jak by se dalo s majitelem toho vozu dostat do kontaktu?

Odpovědi
cukrar

Tak jak si to představujete, to nejde. Musíte mít právní zájem na zjištění majitele, pak pomůže evidence vozidel.
Jedině pátrat a vyptávat se po okolí. Zkuste dát ceduli na vozidlo, že hledáte majitele.

Pepa25

Ne. Dá se zdarma pro každou českou SPZ zjistit pojišťovna, ale ta neposkytne kontakt na pojištěného. Takže jedině nechat vzkaz 😉
V případě, že auto není pojištěné, tak lze očekat, že se tam objeví výzva k odstranění vraku. Případně lze dát podnět úřadům a žádat o sdělení, jak bylo s podnětem naloženo, ale předpokládám, že odpoví jen „vlastník byl vyzván“, ale neřeknou, kdo to je …

Arne1

Lze i nelze. V databázi pojistných smluv to určitě dohledat půjde. Ne u kazde pojišťovny to ale bude moct vyhledat běžný pracovník i když zastává nějakou managerskou funkci. Tam kde to nejde by musel požádat specialisty – metodika pojištění vozidel.
Ale ve výsledku, díky různým nesmyslům jako je GDPR by vám to stejné nemohli říct.

ivzez

Pokud zjistíte pojišťovnu, můžete tam zanechat dopis
pro majitele vozu → pojišťovna by jej snad předala.

Případně v pojišťovně zanechat vzkaz s kontaktem na sebe.

Pojišťovna Vám nesmí sdělit kontakt na pojištěnce.
(A nesměla ani před účinností GDPR.)