Rokio

Lze podat trestné oznámení i na pachatele promlčeného trestného činu?

Někde jsem četl, že pokud je na zločince podáno trestné oznámení, čin je promlčený, ale pachatel to nenamítne (neupozorní na to), tak trestní stíhání může být zahájeno.

Je to pravda, nebo se pletu?

Nejlepší odpověď
Filip84

Nepodává se „trestné oznámení“, ale „trestní oznámení“.

Trestní oznámení nepodáváš na pachatele, ale na to, že je dáno podezření, že byl spáchán trestný čin, a jsou-li Ti i známy skutečnosti, jež nasvědčují, že konkrétní osobou, uvedeš je v něm.

Máš v tom gulyás: zaměňuješ dva právní pojmy: preklusi a promlčení; pokusím se to vysvětlit, ačkoli si nejsem jist tím, podaří-li se mi to.

Prekluse je možná pouze v právu soukromém a znamená, že není-li právo vykonáno v určité době, tak toto právo zanikne. To znamená, že uplyne-li lhůta preklusní, právo přestane existovat, a případné kroky, které by strana protivná podnikla k jeho vymožení, musí soud zamítnout bez návrhu, či námitky, protistrany, ex officio, z úřední povinnosti. Pokud by z titulu prekludovaného práva věřitel dlužníku plnil, jedná se pro věřitele o bezdůvodné obohacení, které bude povinen vydat.

Promlčení v právu soukromém znamená, že právo pořád existuje a lze jej soudně vymáhat. Podá-li vlastník takového subjektivního práva žalobu o jeho vymožení, soud jí dá místo, ledaže strana protivná vznese tzv. námitku promlčení; pokud námitku nevznese, soud dá žalobě místo. Pokud by i byla námitka promlčení vznesena, a z jejího petitu žaloba zamítnuta, případné plnění dlužníka k věřiteli je právem, protože dluh pořád trvá, nejde o bezdůvodné obohacení.

To ale platí pouze v právu soukromém (ale bylo to nutné zmínit pro pochopení věci v aristotelské jednotě).

V právu veřejném prekluse neexistuje, existuje pouze promlčení (dichotomii promlčení vs prekluse veřejné právo nezná).

Promlčení ve veřejném právu má povahu prekluse: pokud je trestní jednání (přečin, zločin, správní delikt …) promlčeno, čince nelze stíhat, potrestat, uložený trest vykonat, ani nic s tím souvisejícího a podobného.

Jde-li o nějaký závažný zločin, trestní oznámení sensus má, policie věc přijme, prověří, případně podezřelého požádá o podání vysvětlení, a protože zjistí, že došlo k promlčení trestnosti, věc odloží ad acta.

Ale, samozřejmě, pokud se třeba činec dozná, v rámci prověřování, důkazy budou nesporné, může to mít pro něj následky morální, vztahové atp. Ale on se, o promlčeném skutku, nemusí s orgány činnými v tr.řízení jinak vůbec ani bavit.

https://iuridic­tum.pecina.cz/w/Pre­kluse
https://iuridic­tum.pecina.cz/w/Prom­l%C4%8Den%C3%AD