hajzljeden

Zpronevěřil jsem zaměstnavateli částku několika set tisíc v průběhu pár let. Na vše se přišlo loni. Podepsal jsem dlužní

úpis s termínem splatnosti a částku řádně v termínu v plné výši zaplatil. Můj dotaz zní, může bývalý zaměstnavatel na mě přesto podat trestné oznámení? Jak dlouho ještě?

Nejlepší odpověď
klumprt

Trestní oznámení může podat kdokoli na cokoli. Třeba na Billa Clintona, že někomu krade ze záhonku mrkev.

Dovolím si upravit otázku na: „Můžu být za svoje jednání potrestán? Jak dlouho ještě?“

Trestný čin se zřejmě stal a pachatel může za něj být potrestán.

Zpronevěřeny byly statisíce.
Pokud bylo zpronevěřeno méně než 500 000 Kč, šlo by o přečin Zpronevěra podle § 206 odst. 1,odst. 3 tr. zákoníku se sazbou jeden rok až pět let.
Pokud by bylo zpronevěřeno nejméně 500 000 Kč, šlo by o zločin Zpronevěra podle § 206 odst. 1, odst. 4 písm. d) tr. z.)

Soud by ovšem nepochybně přihlédl k tomu, že zpronevěřená částka byla řádně splacena a pravděpodobně by vynesl trest mírný, třeba i pod sazbu stanovenou zákonem (§ 58 odst. 1 tr. zákoníku).
Pokud by šlo o přečin (§ 206 odst. 1,3 tr. zákoníku), připadalo by v úvahu i upuštění od potrestání (§ 46 až 48 tr. zákoníku).

Jak dlouho by ještě trvalo, než by trestní odpovědnost zanikla?
Promlčecí doba je v tomto případě deset let od ukončení jednání pachatele (§ 34 odst. 1 písm. c) tr. zákoníku).

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/

Další odpovědi
Drap

Trestní oznámení může podat kdykoliv. Pokud je však vše splaceno, tak nevidím důvod proč by to dělal.

Hamon

Promlčecí lhůta u způsobené škody v této výši je patnáct let, po tuto dobu může na tebe podat trestní oznámení. V takovém případě můžeš být potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.
Doplňuji:
Vypadlo mi slovíčko až (před patnáct).

zzzzz

Podat to může kdykoliv, soud by se tím zabýval pouze pokud by to nebylo promlčeno. Hlavně ať ti vrátí tu směnku!!!!!!!!!!!!

Tady je odkaz na promlčecí lhůty.
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast1h4d2­.aspx
Doplňuji:
To že si to zaplatil a tím ses i doznal, by pro tebe byla polehčující okolnost.
Na tu směnku opravdu pozor, pokud by ti ji nevrátil, mohla by se někde zatoulat a někdo by ji mohl nárokovat znovu.

klumprt

Abych doložil, že mám větší pravdu než Hamon:

§ 206 odst. 3 – větší škoda – tzn. nejméně 50 000 Kč
odst. 4/d – značná škoda – tzn. nejméně 500 000 Kč

Hranice výše škody je v § 138 tr. z.

dále pak § 34 odst. 1 písm. c): Trestní odpovědnost za trestný čin zaniká uplynutím promlčecí doby, jež činí deset let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně pět let.
a písm. b): patnáct let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně deset let.

My tu máme horní hranici 5 resp. 8 let, čili vycházíme z písmene c !

Hamon

Jestliže došlo ke značné škodě, tj. nejméně 500 000 Kč, je horní hranice deset let, tím pádem promlčecí lhůta patnáct let.

klumprt

Vycházím z tohoto:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast2h5­.aspx

A tam je ve čtvrtém odstavci 2–8 let. 5–10 let je v pátém odstavci, ale tam jde už o škodu velkého rozsahu, čili nejméně 5 milionů.

Jestli jsou v mém zdroji uvedené špatné sazby, tak se omluvím. Ale napřed si to ověřím v práci v ASPI.

Hamon

Nemusíš se omlouvat, za to si nic nekoupím. Tím spíš, že máš pravdu, omlouvám se já. Asi byl mozek už moc unavený :)

zzzzz

No my hlavně nevíme tu přesnou částku, kterou zpronevěřil.

„větší pravdu“ jsem myslela, že pravda je jen jedna 🙂

klumprt

Z daných informací – „několik set tisíc“ – vyplývají jen dvě možnosti, které jsem obě pokryl. Takže jsem otázku zodpověděl důkladněji a přesněji, tzn. že mám větší pravdu 🙂
A co se týče promlčení, tak tam mám dokonce pravdu narozdíl od Hamona, takže žádám, aby mi bylo uděleno více palců, než jemu 🙂 Větší pravda = více palců, tak by to mělo být.

Hamon

Pro mne za mne si vezmi všechny moje palce. Jen tě upozorňuju, že jakmile sáhneš na čtyři mé skutečné palce, budu se bránit v souladu s § 29 trestního zákoníku.

zzzzz

🙂

zzzzz

"tak by to mělo být 😁 to si mě pobavil, tak ti teda palec dám. Ale můžu jen jeden. 🙂Tady není spousta věcí, tak jak by měla být. 🙂

Jsem se dívala, že si policajt, jak se vyrovnáváš s tím, že máš povinnost stíhat každý trestný čin o kterém se dozvíš??? Teď si se dozvěděl o zpronevěře??? Neber to jako rýpání, ptám se jen proto, že jsem ženská zvědavá a zvídavá 🙂

zzzzz

a ještě dotaz, jak velkou pravdu mám já??? Já tam mám i odkaz na trestní zákon, na promlčecí lhůty 😁

klumprt

Tak tím, že sem dáš odkaz na trestní zákoník, tak to už máš slušnou míru pravdy 🙂

K tomu, že mám nějaké povinnosti bych řekl, že si uchovávám možnost volby, do čeho má cenu se pouštět a do čeho nikoli. Pokud by se tu třeba někdo věrohodným způsobem přiznal např. k vraždě, tak bych asi jakousi aktivitu vyvinul. Většinou to tu beru jako plky anonymních lidí 🙂

zzzzz

Ale uznej, že je Hamon frajer, i on ti dal palec 🙂 Tak ještě jeden a si v čele.

klumprt

Však já mu taky dávám palce, když má dostatečnou pravdu 🙂