Tom20

Lze nahradit kyslík jiným trvale dýchatelným plynem?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne, kyslík je nutný k okysličování tkání. Mohou se používat jen jiné směsi, ve kteých je kyslík přítomen. Např. pro hloubkové potápění je vzdušný dusík nahrazen héliem, aby se předešlo vzniku kesonové nemoci.

Další odpovědi
NoFear

Kyslík je jediný dýchatelný, ostatní látky (i kapaliny) mohou být leda OKYSLIČENÉ.

Arne1

pokud bychom se bavili o možnosti života na ne-kyslíkovém základě, tak připadá do úvahy pouze pro nás jedovatý fluor. Samozřejmě, pro fluorové bytosti by byl kyslík obdobně jedovatý.

Dochy

ne. Kyslík, uhlík, vodík, dusík, vápník, železo a (jestli jsem něco nezapomněl) pár dalších ve stopových množstvých jsou pro nás základní prvky.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.